shell eco-marathon europe 2013 | Aktuality | autoweek.cz

Shell Eco-marathon Europe 2013

Shell Eco-marathon Europe 2013

23.05.2013 | Rybecký Vladimír | Trendy

Po třech náročných dnech soutěžení v ulicích Rotterdamu dospěl Shell Eco-marathon Europe 2013 ke svému konci. 

V náročných podmínkách na obtížném městském okruhu soutěžilo 183 studentských týmů z 24 zemí s úspornými vozidly, která si samy navrhly a postavily. Ceny převzaly týmy z devíti různých zemí. Během závodu padlo pět nových rekordů. Výsledky byly určeny na základě přepočtu, kdo dojede nejdál na ekvivalent 1 kWh nebo 1 l paliva.

V kategorii městských konceptů dosáhl francouzský tým Polytechniky v Nantes nového rekordu ve třídě elektrických vozidel poháněných bateriemi, a to s hodnotou 145,7 km na 1 kWh. Proti loňskému roku je to zlepšení o 41,7 km na 1 kWh. "Příští rok se určitě vrátíme a vylepšíme náš letošní rekord," slibuje už nyní vedoucí vítězného týmu Polytechniky Nantes.

Německý tým Schluchspecht z University aplikovaných věd v Offenburgu opět posunul hranice ve své kategorii výkonem 315,4 km/l.

V kategorii prototypů francouzský tým SCS Pasquet výsledkem 1224,1 km/kWh vymazal předchozí rekord pro elektrická vozidla poháněná bateriemi. Favorizovaný tým Microjoule-La Joliverie znovu stanul na vrcholu hodnocení kategorie prototypů poháněných spalovacím motorem, když dosáhl dojezdu 2980,3 km/l, což odpovídá ujetí vzdálenosti mezi Rotterdamem a Aténami na jeden jediný litr paliva.

Mezi zajímavé momenty letošního ročníku patří i rekordní počet návštěvníků, kteří navštívili Shell Energy Lab - unikátní expozici představující budoucnost energií, technologií a mobility způsobem, který je velkolepým zážitkem pro návštěvníky všech věkových kategorií.

"Je vždy inspirující vidět budoucí lídry a inženýry, jak převádí své tvůrčí myšlenky do praxe. Letošní Shell Eco-marathon opět představil zajímavá řešení a technické inovace. Ohlížíme se za úspěšnou akcí, jež přilákala více než 50 000 návštěvníků a 3000 studentů z Nizozemska i zahraničí. Přijeli, aby si užili jedinečnou atmosféru, podpořili soutěžící týmy a navštívili Shell Energy Lab. Opět jsem si potvrdil, jak povzbudivé je vidět tolik lidí užívajících si atrakce spojené s inovacemi, vědou a budoucností ve využívání energie," dodává Peter Voser, generální ředitel společnosti Royal Dutch Shell plc.

Norman Koch, technický ředitel Shell Eco-marathonu, k tomu řekl: "Tak silná konkurence jako v letošním ročníku Shell Eco-marathonu ještě nikdy nebyla. Celá řada týmů ve srovnání s loňským rokem prokázala významné zlepšení, což vedlo k vyrovnanosti soutěže jako takové a těsným výsledkům v mnoha kategoriích. Jen to dokresluje, že stále větší počet studentů, a tím pádem i soutěžních týmů, je schopno úspěšně zavádět inovace do praxe."

Shell Eco-marathon je jednou z nejinovativnějších a nejnáročnějších studentských soutěží, která se pořádá každý rok v Evropě, Americe a Asii. Spojuje vůdčí osobnosti současnosti i budoucnosti a všechny ty, kteří jsou odhodlaní najít udržitelná řešení pro energetické výzvy současného světa. Úkolem týmů středoškolských a vysokoškolských studentů z celého světa je navrhnout a postavit energeticky co nejúspornější vozítka. Vítězem se stává tým, jenž ujede největší vzdálenost na 1 kWh nebo 1 litr paliva. Shell Eco-marathon je viditelnou ukázkou závazku společnosti Shell pomoci světu naplnit rostoucí energetické potřeby zodpovědným způsobem, a to díky spolupráci se studenty a partnery na celém světě.

Shell Eco-marathon je celosvětovou iniciativou, podobné akce se pořádají v USA a Asii: Shell Eco-marathon Americas se konal od 4. do 7. dubna v Houstonu a Shell Eco-marathon Asia proběhne od 4. do 7. července v Kuala Lumpuru v Malajsii.

  • Shell Eco-marathon Europe 2013
  • Shell Eco-marathon Europe 2013
  • Shell Eco-marathon Europe 2013
  • Shell Eco-marathon Europe 2013
  • Shell Eco-marathon Europe 2013