shell se zapojuje do nabíjení elektromobilů | Aktuality | autoweek.cz

Shell se zapojuje do nabíjení elektromobilů

Shell se zapojuje do nabíjení elektromobilů

20.01.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Ambicí společnosti Shell je do konce roku 2021 vybudovat ve střední a východní Evropě u 100 čerpacích stanic nabíjecí infrastrukturu pro elektromobily. První vysoce výkonná nabíjecí stanice v rámci sítě Ionity byla otevřena v Maďarsku.
Shell vstoupil tím do segmentu nabíjení elektrických vozidel ve střední a východní Evropě. Ve spolupráci s provozovatelem nabíjecí sítě Ionity v Maďarsku otevřel první vysoce výkonnou nabíjecí stanici pro eletromobily. Zahájil také provoz prvního dobíjecího místa, které nabízí službu Shell Recharge, což je globální značka společnosti Shell pro nabíjení elektromobilů. Obě nabíjecí místa umožňují řidičům dobíjet automobily na čerpacích stanicích Shell.
 
Otevřením své první vysokovýkonné nabíjecí stanice na dálnici M7 poblíž jezera Balaton v Maďarsku usnadní společnosti Shell ve spolupráci se společností Ionity řidičům elektrických vozidel cestování na delší vzdálenosti. Každý ze čtyř nabíjecích stojanů nabídne potenciálně až 350 kW nabíjecího výkonu.
 
Do konce roku 2021 společnost Ionity hodlá vybudovat u čerpacích stanic společnosti Shell ve střední a východní Evropě celkem 21 nabíjecích míst, která pokryjí Českou republiku, Maďarsko, Polsko, Slovensko a Slovinsko. Společnost Ionity sídlící v Mnichově byla založena v roce 2017 jako společný podnik BMW, Daimler, Ford a Volkswagenu s Audi a Porsche. Cílem projektu je výstavba sítě vysokovýkonných nabíjecích stanic s výkonem 350 kW pro zajištění možnosti pohodlného cestování elektromobily na velké vzdálenosti. Nabíjecí technologie Ionity přímo mění střídavý proud na stejnosměrný pro nabíjení akumulátorů elektromobilů vybavených standardem CCS.
 
Maďarsko se zároveň stává pátým trhem v Evropě a devátým na světě, kde společnost Shell zavedla službu Shell Recharge. Shell Recharge je název pro rychlonabíjecí stanice s výkonem 50 kW společnosti Shell na jejích čerpacích stanicích. Platit za jednotlivá nabití může zákazník v pokladně čerpací stanice. Se službou Shell Recharge není spojeno žádné předplatné nebo poplatky za připojení. Nabíjení místa Shell Recharge byla spuštěna na dálnici M7, kde nabízejí možnost dobití řidičům cestujícím z Budapešti směrem do Slovinska a Chorvatska, a na dálnici M3.
 
„Maďarsko má v současné době nejrozvinutější trh s elektrickými vozy ve střední a východní Evropě, a proto jsme začali vyvíjet a testovat naše řešení právě zde. Naším cílem je poskytnout do konce roku 2021 infrastrukturu k nabíjení elektromobilů na stovce čerpacích stanic společnosti Shell v celém regionu prostřednictvím vlastních investic nebo díky našim partnerům,“ uvedl ředitel provozu čerpacích stanic Shell ve střední a východní Evropě Sasha Koliakin.
 
  • Shell se zapojuje do nabíjení elektromobilů
  • Shell se zapojuje do nabíjení elektromobilů
  • Shell se zapojuje do nabíjení elektromobilů