showcar škoda fabia r5 combi | Aktuality | autoweek.cz

Showcar Škoda Fabia R5 Combi

Showcar Škoda Fabia R5 Combi

08.05.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Fabia R5 Combi je novým překvapujícím pojetím nového soutěžního vozu. Představí se v polovině května na srazu GTI u jezera  Wörthersee. Uvidíme časem podobné kombi se značkou Škoda třeba i ve WTCC?
Škoda se srazu GTI účastní již pošesté, a to s pěti sportovně laděnými modely. V rámci 34. ročníku srazu příznivců tuningu a motoristického sportu GTI u jezera Wörthersee, který proběhne 13. až 16. května 2015, Škoda Auto představí nejen nový soutěžní vůz Škoda Fabia R5, tři další sportovně laděné vozy značky a učňovský koncept picku-upu na bázi Fabie FunSTAR. ​

Největší atrakcí ve Wörthersee ale bude nový soutěžní speciál Fabia R5 oděný do karoserie kombi. Ta kryje přeplňovaný motor o objemu 1,6 l, pohon všech kol, pětirychlostní převodovku se sekvenčním řazením, závěsy typu McPherson s tlumicími jednotkami Sachs a brzdy s čelistmi Brembo.

Škoda Fabia R5 Combi na 18" kolech z lehkých slitin má mohutný přední nárazník a široké otvory pro vstup chladicího vzduchu v přídi. Dynamický vzhled vozu podtrhují rozšířené blatníky a mohutné prahy. Na zádi vozu se nachází rozměrný spoiler, mohutný zadní nárazník a široká, uprostřed umístěná koncovka výfuku. 

Showcar se hlásí k rallye stejně, jako její základ Fabia R5. Podoba tohoto vozu ale evokuje i jinou možnost - toto auto by mohlo být skvělým základem pro okruhový speciál. Kombi na okruzích sice nejsou obvyklá, nicméně mají určité přednosti z hlediska aerodynamiky, takže čas od času se i zde objevují.

Jisté je, že vývoj nového přeplňovaného motoru 1,6 l je dost náročná a drahá na to, aby se pro něj nehledalo ještě další využití. Příklad Citroenu ukazuje, že zkušenosti z rallye se dají opravdu velmi úspěšně přenést i do WTCC.

  • Showcar Škoda Fabia R5 Combi
  • Showcar Škoda Fabia R5 Combi