sisa hájí zájmy nezávislých autoservisů | Aktuality | autoweek.cz

SISA hájí zájmy nezávislých autoservisů

SISA hájí zájmy nezávislých autoservisů

26.01.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Informace Sdružení importérů a výrobců součástí automobilů a servisní techniky SISA.
V listopadu 2013 společnost Škoda Auto a.s. nahradila papírové servisní knížky k automobilům elektronickými. Pro provedení zápisu do elektronické servisní knížky se nezávislý autoservis musí přihlásit do systému erWin a uhradit poplatek dle sazebníku, což má být dle vysvětlení společnosti a.s. Škoda Auto z důvodu povinnosti nezávislého autoservisu zakoupit si opravárenské informace.
Avšak nezávislé autoservisy mají tyto informace k dispozici od jiných oficiálních organizací, které se na tuto činnost specializují a není proto důvod, aby hradili tyto informace znovu. 

Sdružení SISA má za to, že postup společnosti je diskriminanční a požádalo Úřad pro ochranu hospodářské soutěže o prošetření. O závěrech šetření bude sdružení SISA informovat motoristickou veřejnost.

Sdružení SISA je národní asociací dovozců a výrobců náhradních dílů pro automobily, servisní techniky a autolaků. Reprezentuje 31 významných firem z celé České republiky. Založeno bylo v roce 1994 a jeho hlavním úkolem je udržet podmínky pro volnou soutěž v oblasti automobilového aftermarketu.

Od 1. června 2010 vstoupila na automobilovém trhu EU v platnost nové nařízení EK č.461/2010, které částečně nahradilo předchozí blokovou výjimku z roku 2002. Jednou z hlavních změn v novém konkurenčním právním rámci je prohlášení Evropské komise, že výrobci vozidel nesmí podmiňovat platnost záruk prováděním oprav a údržby vozidel v jejich vlastní síti. V souladu s tímto nařízením mají spotřebitelé právo využít svobodné volby autoservisu a to i v záruční době.