skanska a car4way nabízejí sdílení elektromobilů | Aktuality | autoweek.cz

Skanska a Car4Way nabízejí sdílení elektromobilů

Skanska a Car4Way nabízejí sdílení elektromobilů

27.04.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnosti Skanska Property, Car4Way a Hotels.com (součást skupiny Expedia) společně představily projekt elektromobilního carsharingu a podpory elektromobility. Skanska a Car4Way nabízejí sdílení elektromobilů ukancelářského komplexu Corso Courtv Praze Karlíně . K dispozici jsou zde i rychlodobíjecí stanice.
Car4Way pracuje na rozvoji carsharingu
Společnost Car4Way je průkopníkem sdílení automobilů v České republice. Je současně největším poskytovatelem carsharingových služeb v České republice. Nabízí je především v Praze, kde provozuje 220 aut, ale i v Pardubicích (10 vozidel), Poděbradech (4), Liberci (1), Brně (3) a ve Svitavách (3). Od března navíc nabízí zvýhodněný tarif pro firemní klientelu a unikátní tarif umožňující jezdit už za 19 Kč za hodinu.
 
K dalšímu rozvoji služby sdílení automobilů, aby mohla být po ekonomické stránce smysluplná, je nutná podpora městských samospráv. Právě o tom vedení společnosti Car4Way v současné době na mnoha místech jedná. Důležité také je, aby sdílení automobilů mělo statut městské dopravy. Tato úprava legislativy se rovněž připravuje - pokud vše dobře dopadne, mohlo by se tak stát už v roce 2018.
 
Společnost Car4Way už dokázala vyjednat podmínky pro volný carsharing (tzn. možnost ponechat vozidlo zaparkované zde kdekoliv namísto nutnosti vracet jej na původní místo převzetí) v Praze 5, 6 a 8. Od října 2018 by měly být pro tuto službu zpřístupněny i další modré zóny a cílem je v roce 2018 nabízet tuto službu v celé Praze.
 
Ekologické služební cesty
Snahou společnosti Skanska Property je budovat co nejzajímavější stavby s komplexními službami, opravňující používat označení „chytré budovy“. Vzorovým příkladem je kancelářský komplex Corso Court v pražském Karlíně. Do rámce zde nabízených služeb ideálně zapadá i carsharing. Protože je Skanska vedena i snahou aby jí budované stavby měly co nejekologičtější provoz, ukazuje se jako ideální služba sdílení elektromobilů.
 
Při zvažování jak zabezpečit péči o sdílená vozidla za rozumnou cenu vykrystalizovala jako nejpraktičtější řešení spolupráce se společností Car4Way. První vůz Volkswagen e-up! je společnostmi Skanska a Expedia využíván k plné spokojenosti už rok a půl. Sdílené elektromobily parkují v prostorách administrativní budovy společnosti Skanska Corso Court v Karlíně, kde jsou k dispozici ke sdílení i pro širokou veřejnost.
 
Ve spolupráci s ČEZ bylo navíc dohodnuto vybudování dvou rychlodobíjecích stanic v areálu budovy Corso Court. I tyto stanice jsou k dispozici i pro veřejnost. U dobíjecích stanic se tak denně střídá desítka elektromobilů, což přispívá k povědomosti o lokalitě. Sdílené elektromobily mohou těžit i z toho, že rada hlavního města přišla s velmi vítaným krokem pro podporu elektromobility a schválila volné parkování pro vozidla s elektrickým pohonem ve vyhrazených modrých zónách po celé Praze. Stačí se jen registrovat ke službě sdílení u společnosti Car4Way.
 
„Budova Corso Court v Karlíně, která patří do našeho portfolia ekologicky šetrných budov, si doslova říkala o propojení s podobným projektem. Je zde aplikována řada řešení k minimalizaci dopadu budovy na životní prostředí a k výraznému snížení provozních nákladů. Udržitelnost je pro nás naprosto klíčovým tématem a všechny naše stávající i budoucí projekty plánujeme v souladu s touto strategií. I proto počítáme s dobíjecími stanicemi do našich dalších projektů,“ vysvětluje Marie Passburg, ředitelka společnosti Skanska Property.
 
Stejné principy budou využity i v nově vznikajícím administrativním centru Visionary, který Skanska staví v Praze Holešovicích na rohu Argentinské a Plynární ulice. Také tam budou rychlodobíjecí stanice od ČEZ.
  • Skanska a Car4Way nabízejí sdílení elektromobilů
  • Skanska a Car4Way nabízejí sdílení elektromobilů
  • Skanska a Car4Way nabízejí sdílení elektromobilů