škoda auto během léta zmodernizovala výrobu | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Auto během léta zmodernizovala výrobu

Škoda Auto během léta zmodernizovala výrobu

17.08.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Auto rozšířila výrobní provozy v souvislosti s přípravou výroby elektricky poháněných vozidel a nové generace motorů EA211 Evo.
Společnost Škoda Auto využila letní období pro modernizaci a rozšíření provozů. Během celozávodní dovolené byly provedeny všechny nezbytné úkony, které nelze zajistit za plného provozu.
 
Nové roboty se budou podílet na výrobě elektromobilů a stávající výrobní linky doznaly přestavbu v souvislosti s příchodem nejnovější generace motorů řady EA211 Evo. Pokračuje také budování infrastruktury nezbytné pro provoz elektromobilů.
 
Nejvíce změn proběhlo ve výrobním závodě v Mladé Boleslavi. Modernizace a rozšíření kapacit se dotklo svařovny, lakovny a montáže vozů. Započalo se s instalací nových svařovacích robotů, které budou zajišťovat výrobu připravovaného elektromobilu, jehož premiéra je naplánovaná na rok 2020.
 
Rozsáhlé úpravy ve výrobě se týkají také přechodu na novou generaci motorů řady EA211 Evo, které se vyznačují modernější konstrukcí. Mají například vysokotlaké vstřikování, efektivnější systém přeplňování a chlazení a nové řídicí jednotky. Montáž tohoto pokročilého pohonného ústrojí včetně spojení s převodovkou vyžaduje odlišné postupy.
 
V červenci byla v Mladé Boleslavi zahájena výroba nového městského SUV Škoda Kamiq. Klíčovou událostí bylo pro závod v Kvasinách zahájení výroby modernizovaného modelu Škoda Superb.
 
Ve všech třech lokalitách, ve kterých má Škoda Auto výrobní závody, pokračuje budování nezbytné infrastruktury pro elektromobilitu. V současné době je připraveno více než 450 nabíjecích míst. Celkem jich do roku 2025 bude vybudováno 7000.
 
Významnou novinkou v Kvasinách je instalace tzv. ultrakapacitoru, který slouží k vyrovnávání výpadků nebo poklesů napětí přicházejících z distribuční sítě. Po Mladé Boleslavi má i závod v Kvasinách toto unikátní zařízení, které plní stejnou funkci jako UPS známé z počítačové techniky. Ultrakapacitor disponuje výkonem 500 kVA a zálohuje vybraná elektronická zařízení v celé lakovně. Ultrakapacitor dokáže odhalit pokles napětí již během 10 ms. Za dalších 10 ms se zařízení odpojí od napájecí sítě a ultrakapacitor zajistí dodávku proudu po dobu krátkodobého poklesu napětí. Poté se zařízení opět automaticky připojí a ultrakapacitor se dobije, aby byl opět plně připraven k aktivaci.
 
V rámci rozvoje automobilky probíhá postupné navyšování výrobních kapacit, automatizaci a robotizaci ve výrobních úsecích ve všech třech závodech v České republice v souladu s koncepcí Průmyslu 4.0. Během celozávodní dovolené bylo ve všech výrobních halách zrealizováno přibližně 180 projektů, z toho v Mladé Boleslavi 130.