škoda auto chce v české republice dále růst | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Auto chce v České republice dále růst

Škoda Auto chce v České republice dále růst

05.04.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V rámci modelové ofenzívy přichází do prodeje nová generace vozu Škoda Octavia Combi, která měla domácí premiéru na autosalonu v Brně. V letošním roce přijde na trh osm nových nebo přepracovaných modelů.

Škoda Auto sází na svém domácím trhu na další růst. V rámci podpory svých plánů v květnu uvede do prodeje novou generaci vozu Škoda Octavia Combi. Celkově Škoda Auto v letošním roce představí osm nových nebo přepracovaných modelů. Do roku 2018 chce značka zvýšit své celosvětové prodeje na minimálně 1,5 milionu vozů ročně.

„V příštích letech budeme pokračovat v posilování naší pozice jedničky na domácím trhu,“ řekl při představení nové Octavie Combi v Brně Petr Pečenka, ředitel Škoda Auto Česká republika. „Nová Octavia Combi nám v tom pomůže. Jako klíčový představitel největší modelové ofenzívy v historii automobilky se bude Octavia zásadním způsobem podílet na našem růstu doma i ve světě. Jsme optimisty a věříme, že v příštích letech přinejmenším obhájíme náš tržní podíl,“ dodal Pečenka.

V roce 2012 dodala automobilka zákazníkům v České republice 59 700 vozů. V porovnání s rokem 2011 to představuje nárůst o 2,5 %. Škoda Auto přitom rostla silněji než trh. Tržní podíl značky vzrostl na 34,1 %.

V prvních dvou měsících roku 2013 prodala Škoda na českém trhu zhruba 8000 vozů (předchozí rok: 8900). Podíl na trhu vzrostl na 35,1 %. Důvodem pro absolutní pokles prodejů je hlavně generační výměna modelu Octavia a celkový pokles trhu v České republice. Pokud jde o celý rok 2013, vládne v automobilce optimismus v předpokladu, že pozitivní vývoj posledních let bude pokračovat. „Očekáváme, že jakmile bude pro Českou republiku k dispozici plný modelový sortiment a objem výroby nové generace modelu Octavia, na českém trhu si dále polepšíme," řekl Pečenka.

„Srdce automobilky bije v České republice: tady se nachází výrobní závody, vývojová centra, ale především několik desítek tisíc Škodováků. Odsud šíříme dobré jméno značky do celého světa,“ uvedl Bohdan Wojnar, člen představenstva Škoda Auto, zodpovědný za oblast řízení lidských zdrojů.

V roce 2012 vzrostly hmotné investice společnosti o zhruba 46 % na rekordních 832 milionů eur. Většina z této částky směřovala do České republiky. Před několika měsíci položila automobilka základní kámen pro rozšíření stávajícího technologického a vývojového centra v mladoboleslavské Česaně.

Velké investice směřovaly také do oblasti výroby. Pro náběh nových modelů Rapid a Octavia byly modernizovány a rozšířeny důležité výrobní provozy v hlavním závodě v Mladé Boleslavi. V závodě Vrchlabí vyrábí Škoda Auto od poloviny října 2012 dvouspojkovou převodovku pro celý koncern Volkswagen. Během jednoho roku byla stávající továrna přebudována na špičkově vybavený závod.

V uplynulých více než 20 letech Škoda Auto investovala celkem téměř 250 miliard Kč, především do nových modelů, do výzkumu a vývoje a do výstavby nových kapacit v České republice.

Automobilka investuje také v zahraničí, zejména na růstových trzích Číny, Ruska a Indie. V Číně letos startuje čínská verze modelu Škoda Rapid a Škoda Yeti jakožto čtvrtá a pátá modelová řada. V Rusku od začátku roku 2013 sjíždí z linek závodu společnosti GAZ v Nižním Novgorodu kompaktní SUV Škoda Yeti. V budoucnu se bude v Nižním Novgorodu vyrábět také nová Škoda Octavia pro ruský trh. Od jara 2014 se navíc plánuje také výroba modelu Škoda Rapid pro ruský trh. V Indii se v závodě Púně mimo jiné od konce roku 2011 vyrábí kompaktní sedan Rapid pro místní trh.