škoda auto digilab spustila v praze berider | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Auto DigiLab spustila v Praze BeRider

Škoda Auto DigiLab spustila v Praze BeRider

04.09.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Auto DigiLab v Praze uvádí službu sdílení elektrických skútrů BeRider. Byl odstartován pilotní provoz s 50 skútry, ale postupně bude jejich provoz vyhodnocován a počet skútrů se bude rozšiřovat.
Služba BeRider je další součástí komplexního systému městské mobility, na němž Škoda Auto DigiLab už třetím roce systematicky pracuje. Vývoj nových forem zajištění mobility vychází z poznatku, že je stále víc těch, kteří nechtějí vlastnit automobil. Přitom je snahou společnosti udržet si i tyto potenciální zákazníky. Proto se v rámci dceřiné společnosti Škoda Auto DigiLab vytváří komplex nových služeb zajišťujících mobilitu. Služba sdílení BeRider, využívající flotilu elektricky poháněných skútrů, tak navazuje na službu sdílení automobilů Hoppy Go a aplikaci City Move, doporučující nejvýhodnější způsob dopravy v Praze s využitím i městské dopravy.
 
Vychází ze zkušeností a problémů odjinud
V rámci projektu, který se připravoval 18 měsíců, ve Škoda Auto DigiLabu podrobně analyzovali zkušenosti z různých systémů sdílené mobility provozovaných v různých městech. Takto získané poznatky proměnili do služby BeRider. Cílem bylo zajistit pro uživatele maximální bezpečnost a jednoduchost ovládání. Proto byly zvoleny elektricky poháněné skútry s poměrně robustní konstrukcí a jednoduchým ovládáním. Skútry byly vyrobeny speciálně na zakázku tohoto projektu v EU. Na základě získaných poznatků se mohou skútry i služba postupně upravovat.
 
Bezpečnost a jednoduché ovládání
Elektrický pohon skútru zajišťují dvě lithio-ionové akumulátory. S LED-světlomety a kotoučovými brzdami vpředu i vzadu elektrický skútr umožňuje bezpečnou a efektivní jízdu v městském provozu. Díky nízké hmotnosti je lehce ovladatelný. Velká 16“ kola a kvalitní odpružení poskytují komfortní jízdní vlastnosti. Je schopen jet rychlostí až 66 km/h a má dojezd až 70 km. Pro použití skútru je nutný řidičský průkaz skupiny B nebo A. Skútry jsou vybaveny 65 senzory přenášejícími neustále do dispečinku potřebné informace.
 
Držák mobilního telefonu na řídítkách usnadňuje navigaci přes mobilní telefon. Prostřednictvím integrovaného USB konektoru lze za jízdy dobíjet mobilní telefony i jiná elektronická zařízení. Tašku si řidič může bezpečně pověsit na háček. V uzamykatelném boxu se kromě reflexní vesty nacházejí i dvě přilby doplněné o hygienické roušky pro jízdu ve dvou.
 
Aby mohli uživatelé službu BeRider využívat, musí si do svého chytrého telefonu instalovat aplikaci BeRider a přes ni se přihlásit. Po registraci mohou v aplikaci najít a rezervovat volný skútr a ten telefonem (bez klíčku) odemknout a zamknout. Po skončení jízdy uloží přilbu nebo přilby zpět do uzamykatelné schránky. Po krátkém potvrzení prostřednictvím aplikace doba používání končí.
 
Začátek v širším centru Prahy
Službu mohou využívat jak obyvatelé Prahy, tak i ti, kteří do Prahy přijíždějí za prací nebo jako turisté. Půjčovné se platí kartou a účtuje se po minutách. Cena za 1 minutu činí 5 Kč, přičemž prvních 15 minut služby je zdarma a v nabídce jsou i speciální balíčky služeb se zvýhodněným tarifem.
 
Po dohodě s úřady městských částí bylo pro půjčování skútrů zvoleno širší centrum města, zahrnující pro začátek městské části Praha 1 až 9. Je samozřejmě možné jezdit i mimo tuto oblast. Tam mohou uživatelé skútry odstavit na libovolném legálním místě.
 
Stále pod kontrolou
Parkovací pozice, nabití a další data se v reálném čase přenášejí do dispečinku. Takto lze lokalizovat chybně zaparkované nebo vybité skútry (skútry jsou vybaveny výměnnými akumulátory) či okamžitě zjistit, pokud někdo nevrátí přilby a rychle odstraňovat případné problémy či poškození. S nástupem zimního počasí budou skútry staženy, ale není pro to stanoven pevný termín, ale bude se sledovat vývoj počasí. V případě náhle nastalých velmi nepříznivých klimatických podmínek lze z bezpečnostních důvodů službu na dálku po jistou dobu zcela vypnout.
 
V rámci pilotního provozu je hlavním cílem sběr dat a zkušeností pro další vylepšení služby tak, aby se mohla stát součástí celého komplexu a propojit se i s dalšími a v budoucnosti samozřejmě i generovat pro společnost zisk.
 
Transformace společnosti
Andre Wehner, Chief Digital Officer společnosti Škoda Auto, říká: „BeRider podporuje flexibilní a ekologickou dopravu v centru města. Hledání ekologických řešení v oblasti mikromobility je jedním z klíčových úkolů Škoda Auto DigiLab. Naše inovační centrum tak přispívá k transformaci společnosti Škoda Auto ve společnost přinášející chytrá řešení mobility.“
 
Vedoucí Škoda Auto DigiLabu Jarmila Plachá dodává: „Naše služba BeRider doplňuje stávající nabídku městské mobility v Praze ať už pro cesty do práce nebo k prohlídkám pamětihodností. Elektrické skútry BeRider jsou praktické, ekologické a jednoduché na obsluhu. Současně přinášíme i naši digitální odbornost: každý skútr BeRider je vybaven senzory, které poskytují data v reálném čase. Díky tomu zlepšujeme zákaznický zážitek při používání skútrů.“
 
  • Škoda Auto DigiLab spustila v Praze BeRider
  • Škoda Auto DigiLab spustila v Praze BeRider
  • Škoda Auto DigiLab spustila v Praze BeRider
  • Škoda Auto DigiLab spustila v Praze BeRider
  • Škoda Auto DigiLab spustila v Praze BeRider