škoda auto podala nejvíc patentových přihlášek | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Auto podala nejvíc patentových přihlášek

Škoda Auto podala nejvíc patentových přihlášek

07.07.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Auto v roce 2019 podala nejvíc patentových přihlášek ze všech firem v ČR. Počet patentových přihlášek Škoda Auto se každý rok zvyšuje. Většina patentů pochází z technického vývoje a výroby.
Škoda Auto vloni podala 94 přihlášek vynálezů a užitných vzorů, což je více než dvakrát tolik oproti roku 2017. To automobilku staví na vrchol žebříčku mezi firmami v České republice a v absolutním pořadí na druhé místo za ČVUT v Praze. Počet podaných přihlášek ve Škoda Auto přitom každoročně roste. Mnohé z těchto inovací najdou cestu až do sériových automobilů. Inovace ve Škoda Auto pocházejí z různých oblastí firmy - většinou je vytvořily týmy z technického vývoje a z výroby.
 
Škoda Auto přihlašováním patentů a užitných vzorů chrání své duševní vlastnictví, aby nebylo možné jej neoprávněně využívat, a zvyšuje tak svojí konkurenceschopnost. Vedle technických inovací jsou mezi patenty a užitnými vzory i četné Simply Clever prvky. Jako chráněný užitný vzor tak na seznamu za loňský rok figuruje skládací koloběžka umístitelná pod podlahu zavazadlového prostoru.
 
K chráněným řešením patří i speciální koberce z dutých vláken, které se snadno čistí a nečistoty navíc na nich nejsou moc vidět. Statut zapsaného užitného vzoru získala Škoda Auto i pro osvětlené zámky bezpečnostních  pásů ve voze. Ty umožňují snadné připoutání i pro spolucestující se zrakovým handicapem nebo ulehčují manipulaci s pásy ve tmě.
 
Mezi chráněná technická řešení patří i takzvaný „had“. Jde o inovativní způsob fixace zavazadel nebo nákladu v zavazadlovém prostoru. Má několik kloubů, které umožňují jeho přizpůsobení tvaru předmětu. Díky němu se v zavazadlovém prostoru dají přichytit kufry, krabice nebo tašky s nákupem tak, aby se během jízdy nemohly pohnout a způsobit škody. Dá se snadno složit a suchým zipem připevnit k podlaze zavazadlového prostoru. Jde o jedno z řešení, která zákazníci v budoucnu možná najdou ve vozech Škoda.
 
Nová technologická řešení přinesla také oblast výroby. Jedním z nich je kamerový systém, který s vysokou přesností určí polohu karoserie před svařováním. Díky optimální pozici systém zajišťuje rychlejší a efektivnější svařovací proces a snižuje tak mechanické nároky. Polohu hlídají celkem čtyři kamery a umožňují rychlou korekturu trajektorie svařovacího robotu.