škoda auto rozšiřuje výrobní závod kvasiny | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Auto rozšiřuje výrobní závod Kvasiny

Škoda Auto rozšiřuje výrobní závod Kvasiny

24.03.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Z automobilky v Kvasinách budou již brzy vyjíždět nová SUV se značkami Škoda a Seat. Škoda Auto zde plánuje rozsáhlé investice, zatímco z veřejných rozpočtů bude vybudována veřejná infrastruktura a zlepšeno školství i zdravotnictví. Výrobní kapacita závodu vzroste na 280 000 vozů ročně.

Premiér Bohuslav Sobotka, ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek a hejtman Lubomír Franc navštívili závod společnosti Škoda Auto v Kvasinách, kde brzy vznikne až 1300 nových pracovních míst. Představitelé společnosti Škoda Auto, vlády České republiky a Královehradeckého kraje o tom v Kvasinách podepsali Memorandum o spolupráci. Za společnost Škoda Auto dohodu podepsal předseda představenstva Winfried Vahland a člen představenstva za oblast řízení lidských zdrojů Bohdan Wojnar. Za vládu jej podepsali premiér Bohuslav Sobotka a krajský hejtman Lubomír Franc. Dohoda podtrhuje mimořádný význam automobilky Škoda Auto pro ekonomiku České republiky.
 
Investice z veřejných rozpočtů, které hodlá vynaložit česká vláda a Královehradecký kraj, mají směřovat především do výstavby dopravní a technické infrastruktury v Kvasinách a v Královéhradeckém kraji. Souběžně s tím budou Česká republika a Královéhradecký kraj investovat do rozšiřování veřejné infrastruktury a do zlepšení školství a zdravotnictví ve městě i v regionu. Počítá se i s tím, že se do regionu podaří přilákat další podniky.
 
Rozšíření a modernizace závodu v Kvasinách bude financována výhradně ze zdrojů společnosti Škoda Auto. Za tímto účelem investuje automobilka v příštích třech letech 7,2 miliardy Kč. Do roku 2018 Škoda Auto v závodě Kvasiny vytvoří až 1300 nových pracovních míst a zvýší výrobní kapacitu na 280 000 vozů ročně.
 
Investováno do výrobního zařízení v Kvasinách bylo i v nedávné minulosti: před několika dny tam byla zahájena výroba nové generace modelu Škoda Superb. Za tímto účelem vynaložila automobilka značné investice do nových výrobních technologií, montáže a logistických ploch. Jen do nové svařovny směřovalo zhruba 1,7 miliardy Kč.
 
Na programu návštěvy politické delegace byly navíc také rozhovory se členy představenstva společnosti Škoda Auto, zástupci podnikových odborů KOVO, starosty obcí Kvasiny, Solnice a Rychnov nad Kněžnou.
 
Premiér Bohuslav Sobotka během návštěvy podtrhl význam stability a sociálního dialogu pro rozvoj závodu a regionu: „Jsem velmi rád, že vláda plní své závazky a daří se nám získávat nové investice a vytvářet nová pracovní místa. Nová investice v Kvasinách je mimořádně významná, díky ní dojde k vytvoření více než 1300 nových pracovních míst a očekává se, že dalších 400 nových pracovních míst vznikne u subdodavatelů Škoda Auto v tomto regionu.“
 
„Investice Škoda Auto v Kvasinách  je druhou největší investicí za dobu působení této vlády. Dvoumiliardová státní podpora nebude směřovat přímo na účet investora, ale výhradně do krajské infrastruktury a rozvoje průmyslové zóny v Kvasinách,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu ČR Jan Mládek.
 
Předseda představenstva Winfried Vahland řekl: „V příštích letech bude Škoda Auto závod dále rozšiřovat. Kvasinský závod do roku 2018 zažije největší modernizaci a rozšíření v celé své 81leté historii. Dohoda uzavřená s premiérem Sobotkou a českou vládou zaručí podstatné zlepšení rámcových podmínek. Vítáme plánovaná opatření pro zlepšení infrastruktury, které závodu, jeho zaměstnancům i celému Královéhradeckému kraji zajistí další silný vítr do zad.“

Závod v Kvasinách je jedním ze tří výrobních závodů společnosti Škoda Auto v České republice. V současné době má 4500 zaměstnanců a je tak jedním z největších průmyslových zaměstnavatelů v královéhradeckém regionu. Vedle modelu Škoda Superb se zde v současné době vyrábějí modely Škoda Yeti a Škoda Roomster. V roce 2014 zde bylo vyrobeno 166 200 vozů značky Škoda.
 
Produkce nové generace modelu Roomster by se měla z Kvasin přesunout do polské Poznaně. Kvasiny by se měly zaměřit na výrobu vozů s pohonem všech kol. Kromě Superbu a Yetiho se zde od roku 2016 začne vyrábět první kompaktní SUV značky Seat a posléze i obdobný nový model značky Škoda. Výhledově by se zde mohlo vyrábět ještě třetí SUV Škoda - velký luxusní sedmimístný vůz s délkou téměř 4,8 m.
 
  • Škoda Auto rozšiřuje výrobní závod Kvasiny
  • Škoda Auto rozšiřuje výrobní závod Kvasiny
  • Škoda Auto rozšiřuje výrobní závod Kvasiny
  • Škoda Auto rozšiřuje výrobní závod Kvasiny
  • Škoda Auto rozšiřuje výrobní závod Kvasiny
  • Škoda Auto rozšiřuje výrobní závod Kvasiny