škoda auto staví v mladé boleslavi novou lisovnu | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Auto staví v Mladé Boleslavi novou lisovnu

Škoda Auto staví v Mladé Boleslavi novou lisovnu

05.11.2015 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V hlavním výrobním závodě společnosti Škoda Auto byla zahájena stavba nové haly lisovny s první linkou společnosti Škoda Auto pro lisování hliníkových dílů. Nová lisovací turbo-linka PXL 2 bude uvedena do provozu na počátku roku 2017. Do nové linky Škoda Auto investuje 86 milionů eur.
Škoda Auto ve svém hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi staví novou efektivní lisovnu. Příslušné práce na novostavbě haly M4 již byly zahájeny. V nové hale na jaře příštího roku Škoda Auto nainstaluje novou vysoce moderní servolisovací linku, která bude poprvé schopna listovat i velké díly karoserie z hliníku. Podle plánu bude nové zařízení uvedeno do provozu v únoru 2017.
 
Výstavba nové lisovny je pro společnost Škoda Auto dalším důležitým krokem směrem k modernější, ekologičtější a efektivnější výrobě. Před pouhými dvěma lety uvedla společnost Škoda Auto ve svém závodě v Mladé Boleslavi do provozu lisovací servolinku PXL 1.
 
Připravovaná lisovací servolinka PXL 2 má mimořádně nízkou spotřebu energie a je snadno ovladatelná. Díky opětovnému využití energie, uvolněné při lisování, spotřebovává za stálého provozu v porovnání s běžnými linkami až o 15 % méně energie.
 
„Díky nové lisovně bude naše výroba opět mnohem ekologičtější, efektivnější a perspektivnější. Stejně jako lisovací linka PXL 1 bude i tato nová linka významným příspěvkem k ekologické výrobě v Mladé Boleslavi. Chtěl bych poděkovat také odborové organizaci KOVO, která stavbu nové lisovny podporuje,“ řekl člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast výroby a logistiky Michael Oeljeklaus.
 
Celková investice do nové lisovny činí 86,4 milionů eur do technologií, stavby a infrastruktury. Po již provedené demolici objektu M4 vyroste do poloviny příštího roku nová hala M4. Jen do infrastruktury a do novostavby haly o rozloze 11 600 m2 bude investováno 19,5 milionů eur. Na jaře příštího roku pak bude zahájena montáž nové linky PXL 2. Její uvedení do provozu je plánováno na únor 2017. Do moderních technologií lisování investuje Škoda Auto téměř 55 milionů eur.
 
Nová linka bude jednou z nejmodernějších linek svého druhu ve střední Evropě. O chod celé linky se postará 14 decentrálně pracujících servomotorů. Díky tomu lze jednotlivé procesy na lince PXL ladit podstatně pružněji než na dosavadních lisovacích linkách, poháněných jedním velkým motorem. Působivé jsou také přeseřizovací časy: výměna nářadí proběhne za pouhé tři minuty. Pro srovnání: ještě koncem 90. let si výměna nářadí vyžádala zhruba 15 minut, tedy dobu pětkrát delší.