škoda auto uzavřela své závody v čr | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Auto uzavřela své závody v ČR

Škoda Auto uzavřela své závody v ČR

19.03.2020 | | Aktuality

Škoda Auto kvůli pandemii koronaviru minimálně na dva týdny uzavřela své výrobní závody v České republice v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí. Zaměstnancům od 19. 3. do 29. 3. 2020 během odstávky náleží 70 % jejich průměrného výdělku, v období od 30. 3. do 5. 4. 2020 to bude 75 %.
Společnost Škoda Auto ve středu ve 22.00 hodin kvůli pandemii koronaviru po dohodě s koncernem Volkswagen a Odbory KOVO minimálně na dva týdny výrobu ve svých českých závodech v Mladé Boleslavi, Kvasinách a Vrchlabí. Aby bylo zajištěno plynulé zastavení výroby, spolupracuje automobilka úzce se svými dodavateli. Opětovné zahájení výroby je s ohledem na současný stav plánováno na 6. dubna 2020.
 
Škoda Auto nese velkou odpovědnost nejen za své zaměstnance, zákazníky, dodavatele a prodejce. Představenstvo proto rozhodlo o uzavření tří výrobních závodů v České republice. Všem zaměstnancům bude na počátku odstávky od 18. do 29. března letošního roku náležet 70 % jejich průměrného výdělku, od 30. března do 5. dubna 2020 to bude 75 % průměrného výdělku.
 
Ve Škoda Auto byly k 19. březnu 2020 15:00 h potvrzeny tři případy nakažení tímto virem. Společnost se o dotyčné kolegy okamžitě postarala. Jejich zdravotní stav je stabilizovaný. Pracoviště byla důkladně dezinfikována, aby se zabránilo dalšímu šíření viru. Z preventivních důvodů je několik dalších zaměstnanců v domácí karanténě.
 
Škoda Auto zatím dopady této náročné situace financuje z vlastních finančních prostředků s cílem udržet i v této složité době všechny zaměstnance. V současné chvíli nelze s jistotou předpovědět, jaké dopady bude tato krize na společnost mít či jak dlouho potrvá. Český průmysl a s ním i všechny firmy čeká enormní zatěžkávací zkouška. Proto by, stejně jako v ostatních evropských zemích, měla být poskytnuta podpora ze strany vlády. Škoda Auto společně s průmyslovými svazy vede jednání s vládou České republiky. Aktuální situace výrazně ovlivňuje trhy, mimo jiné i v důsledku vládních nařízení o uzavření maloobchodních provozoven. V některých zemích zůstávají pro zachování individuální mobility  zčásti otevřené pouze servisy.
 
S výjimkou závodu v Čchang-ša mezitím výrobu obnovily všechny závody společnosti SAIC Volkswagen v Číně, v nichž se vyrábí vozy značky Škoda. Ve výrobních závodech pro modely značky Škoda v Rusku dosud neplatí žádná omezení. V Indii pokračuje výroba v závodě v Aurangabádu s výrazně omezenou kapacitou a v závodě v Puné je současné době plánovaně přerušena, protože tu probíhá přestavba na výrobu vozů nové modelové rodiny v rámci projektu India 2.0.