nový seat alhambra | Nové modely | autoweek.cz

Nový Seat Alhambra

Nový Seat Alhambra

22.10.2010 | Rybecký Vladimír | Nové modely

V reprezentativní prodejně dovozní organizace IVG byl na český trh uveden nový Seat Alhambra. Současně se představil také nový vedoucí divize Seat Michal Čížek.

Seat přichází s novým modelem v době, kdy se mu na českém trhu daří. Za prvních deset měsíců španělská značka po celém světě prodala 286 000 vozů, což představovalo meziroční zvýšení o 0,5 % (ovšem při růstu trhu o 10,8 %), v České republice znamenal prodej 2576 vozů zvýšení prodeje proti roku 2009 o 18,3 % při růstu trhu jen o 1,3 %.

Ačkoliv se po technické stránce jedná o identický vůz s Volkswagenem Sharan, od něhož se kromě designu liší jen odlišnou nabídkou výbav, je Alhambra orientována na zcela jinou skupinu zákazníků. "Vozy Volkswagen a Seat volí zcela odlišné skupiny zákazníků, takže nedochází k tomu, že by si tyto značky navzájem ubíraly zákazníky, ale získávají je na úkor jiných výrobců a zvětšuje se tak celkový objem prodeje," řekl nám generální ředitel IVG Rudolf Javurek.

Úspěch předchozí generace dokládá, že tato strategie funguje. Modelu Alhambra se na českém trhu vždy dařilo. Dokonce ještě letos do dubna, před ukončením prodeje, se prodalo 47 vozů, což ji stále řadí na třetí místo ve své kategorii.

Seat Alhambra tedy vznikl na stejné flexibilní struktuře (platformě) MQB jako Sharan a používá i stejné pohonné jednotky. Stejně jako Sharan  má Alhambra druhé boční dveře posuvné. V úrovni výbavy Style mohou mít posuvné dveře na přání elektrické ovládání, které se aktivuje dvěma tlačítky na středové konzole a na střešním sloupku B, klikami na dveřích nebo pomocí dálkového ovladače. Bezpečnost ovládání dveří garantuje systémem proti přiskřípnutí- pokud dveře při zavírání narazí na nějakou překážku, okamžitě se zastaví a znovu otevřou. Jestliže je detekována překážka během otvírání, dveře se zastaví.

Seat je vybaven snadno ovladatelnými sedadly v případě potřeby se sklápějícími do podlahy systémem Easy-Fold, takže je není potřeba vyjímat z vozu jako dříve. Prodloužení vozu o 220 mm (rozvor náprav vzrostl o 80 mm na 2920 mm) umožnilo nejen zvětšit prostor pro kolena cestujících ve druhé i třetí řadě sedadel, ale také pozměnit polohu při sezení na všech sedadlech aby bylo cestování ještě pohodlnější.

Alhambra se dodává v pěti- i sedmimístné podobě. Do krajních sedadel ve druhé řadě jsou integrovány dětské sedačky, takže s dětskou sedačkou uprostřed je zde možné přepravovat najednou tři děti, což není běžné. To umožnilo mj. i rozšíření vozu o 90 mm na 1900 mm.

Ve standardní výbavě zavazadlového prostoru je 12 V zásuvka, kotvící poutka, háčky na nákupní tašky, svinovací a odnímatelný kryt a úložné přihrádky v bočních stěnách. Pětimístná verze má navíc úložné prostory pod podlahou. Na přání je k dispozici nová sada Cargo, zahrnující pohyblivé teleskopické tyče s popruhem ukotvené v kolejnicích v bočních stěnách.

S výjimkou motoru 2,0 TDI CR/125 kW jsou všechny pohonné jednotky vybaveny systémem Stop/Start a rekuperací energie při brzdění. Také díky tomu může být verze s motorem 2,0 TDI CR/103 kW s přímo řazenou převodovkou označována jako hospodárná verze Ecomotive E, neboť se může chlubit spotřebou pouze 5,5 l nafty na 100 km. Oba motory TDI CR jsou vybaveny de-NOx katalyzátorem SCR (Selective Catalytic Reduction), díky němuž se řadí mezi nejčistější vznětové motory na světě.

Bezpečnostní výbava zahrnuje sedm airbagů, včetně kolenního airbagu pro řidiče, i stabilizační systém ESP.

Alhambra nabízí výběr ze tří audiosystémů a jednoho navigačního systému s dotykovým displejem 5", přehrávačem CD, čtečkou karet SD a dvojitým tunerem. Navigační data pro západní Evropu jsou předinstalovaná a mapy mohou být zobrazovány trojrozměrně. Vrcholný sound system Seat 3.0, vyvinutý speciálně pro Alhambru, má digitální zesilovač 4 x 20 W, osm reproduktorů. Seat pro novou Alhambru nabízí mj. natáčecí bi-xenonové světlomety, parkovací asistent s automatickým řízením, který umožňuje samočinné zaparkování na podélná i příčná parkovací místa či třízónovou klimatizaci Climatronic. Nová elektronická parkovací brzda je na přání vybavena funkcí Auto Hold usnadňující rozjezd zejména ve svahu.

Zajímavým a velmi praktickým prvkem standardní výbavy jsou samozacelovací pneumatiky Continental ContiSeal samočinně zacelující vpichy bez úniku vzduchu. Pokud nedojde k poškození bočnice může vůz pokračovat bez potřeby snižovat rychlost či okamžitě směřovat do servisu. Tyto pneumatiky se dodávají i jako zimní.

Silnou stránkou nové Alhambry jsou nízké provozní náklady a výhodná pořizovací cena v porovnání s nabízenými výkony a využitelným prostorem. Seat Alhambra se vyrábí v portugalském závodě Palmela.

Vůz Seat Alhambra jsme už představili zde.

 

 • Nový Seat Alhambra
 • Nový Seat Alhambra
 • Nový Seat Alhambra
 • Nový Seat Alhambra
 • Nový Seat Alhambra
 • Nový Seat Alhambra
 • Nový Seat Alhambra
 • Nový Seat Alhambra
 • Nový Seat Alhambra
 • Nový Seat Alhambra
 • Nový Seat Alhambra
 • Nový Seat Alhambra
 • Nový Seat Alhambra