škoda auto vybuduje v čr 7000 dobíjecích míst | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Auto vybuduje v ČR 7000 dobíjecích míst

Škoda Auto vybuduje v ČR 7000 dobíjecích míst

15.03.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Auto do roku 2025 investuje 32 milionů euro do výstavby nabíjecích stanic pro elektromobily ve svých třech českých závodech. Více než 300 jich je již ve zkušebním provozu. Ve spolupráci s energetickou společností Ško-Energo a městem přemění Mladou Boleslav ve Smart City.
Škoda Auto se intenzivně připravuje na požadavky éry elektromobility ve svých závodech i jejich bezprostředním okolí. V roce 2018 investovala česká automobilka 3,4 milionu eur do výstavby interní dobíjecí infrastruktury v hlavním výrobním závodě v Mladé Boleslavi. Pro vlastní zkušební provoz v současnosti využívá více než 300 dobíjecích bodů. Do roku 2025 uvolní Škoda Auto na výstavbu interní dobíjecí infrastruktury s téměř 7000 dobíjecími body ve svých českých závodech v Mladé Boleslavi, Kvasinách, Vrchlabí a v jejich okolí přibližně 32 milionů eur. Nabíjecí stanice budou k dispozici především zaměstnancům automobilky.
 
Dobíjecí infrastrukturu v areálech společnosti Škoda Auto již v současné době testují oddělení technického vývoje, řízení kvality, prodeje a výroby. Automobilka pro tento účel v minulém roce investovala do rozšíření nabíjecí infrastruktury v areálu závodu celkem 3,4 milionu eur: 1,65 milionu eur směřovalo do modernizace a rozšíření elektrické sítě a dalších 1,75 milionu eur investovala do instalace více než 300 dobíjecích bodů. Z toho více než 220 nabíjecích stanic je na střídavý proud a více než 80 moderních stanic na stejnosměrný proud.
 
Škoda Auto chce počet dobíjecích míst do roku 2025 navýšit na 7000 a za tímto účelem plánuje investice ve výši 32 milionů eur. K více než 3600 dobíjecím bodům v areálu závodů přibude dalších 3100 v jejich okolí, které budou k dispozici všem zaměstnancům společnosti Škoda Auto. Společně s energetickou společností Ško-Energo, která pro společnost Škoda Auto již více než 20 let dodává energii, a také s městem chce automobilka přeměnit Mladou Boleslav ve Smart City.
 
V letošním roce Škoda Auto uvede na trh první modely s elektrifikovaným pohonem. Prvním bude elektrická verze modelu Citigo, která se bude vyrábět v Bratislavě. Následovat bude Superb s plug-in-hybridním pohonem z produkce závodu v Kvasinách. V roce 2020 bude v Mladé Boleslavi zahájena výroba sériové verze vozu, který se jako studie Vision iV nedávno představil na autosalonu v Ženevě. Další vozy Škoda s elektrickým pohonem, postavené na bázi platformy MEB, budou vyjíždět z centra elektromobility koncernu Volkswagen ve Cvikově. V rámci Strategie 2025 Škoda Auto v příštích čtyřech letech investuje dvě miliardy eur do vývoje elektrických vozů a souvisejících nových služeb mobility. Jedná se o největší investiční program v historii společnosti.
 
Předseda představenstva společnosti Škoda Auto Bernhard Maier zdůrazňuje: „Budoucnost značky Škoda je elektrická. Do konce roku 2022 uvedeme na trh více než deset elektrifikovaných modelů. V roce 2019 začneme s modelem Superb s plug-in-hybridním pohonem a plně elektrickou verzí modelu Citigo. Souběžně s tím bude společnost Škoda Auto investovat také do infrastruktury: v nadcházejících letech vytvoříme v areálu závodů a na parkovištích pro zaměstnance až 7 000 dobíjecích bodů.”
 
Člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast výroby a logistiky Michael Oeljeklaus doplňuje: „Přípravy ve výrobě běží ve všech oblastech na plné obrátky. V oblasti elektromobility jsme proškolili již více než 11 000 zaměstnanců. Navíc investujeme do infrastruktury našich závodů a jejich okolí.“