škoda auto začíná svolávací akci pro motory tdi | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Auto začíná svolávací akci pro motory TDI

Škoda Auto začíná svolávací akci pro motory TDI

19.06.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Do svolávací akce vozů postižených aférou se vznětovými motory TDI řady EA 189, měnícími pracovní režim při měření emisí, se zapojí i Škoda Auto. Jako první přijde na řady model Superb 2,0 TDI.
Škoda Auto se v pondělí připojí k servisní akci koncernu Volkswagen pro vozy se vznětovými motory schopnými obcházet emisní měření. Jako první bude do autorizovaných opraven zvát vozy Superb s motorem 2,0 TDI. V Česku se akce dotkne asi 2500 vozů, celosvětově pak 18 000 vozů. Sdělil to České televizi mluvčí Škoda Auto v ČR Vítězslav Pelc.
 
„Škoda má od Vehicle Certification Agency (VCA) schválenou aktualizaci softwaru pro model Superb s motorem 2,0 TDI o výkonu 103 kW. Všichni dotčení zákazníci budou nyní co nejrychleji informováni příslušnými úřady a vyzváni k návštěvě servisu. Servisní řešení u dalších dotčených vozů bude následovat v úzké koordinaci s koncernem Volkswagen v následujícím období, zákazníky budeme vždy odpovídajícím způsobem informovat,“ uvedl Vítězslav Pelc.
 
Automobilka plánuje vozy v rámci aféry svolávat postupně v několika vlnách. Celkem se v České republice servisní akce dotkne 106 000 vozů s motory 2,0 TDI, 1,6 TDI a 1,2 TDI.
 
U motorů EA 189 ve verzích 1,2 TDI, 1,6 TDI a 2,0 TDI bude nainstalován upravený software řídicí jednotky. U motoru o objemu 1,6 litru bude navíc před snímač hmotnostního průtoku vzduchu do sacího potrubí dodatečně namontován usměrňovač proudění. Cílem opatření je, aby po jejich zavedení zůstala spotřeba paliva, výkonové parametry i hodnoty emisí CO2 beze změny.
 
Znamená to tedy, že zásah do softwaru pouze zabrání ovlivňování měření emisí NOx podle metodiky používané v USA. Na emise NOx v reálném provozu, které u těchto motorů několikanásobně překračují hodnotu povolenou při standardizovaném homologačním měření emisí NOx, nebude mít zásah žádný vliv. Emise NOx se při předepsané kontrole emisí ve Stanicích měření emisí nekontrolují.
 
Servisní zásah bude trvat asi 30 minut, je bezplatný, jeho absolvování není nepovinné a je možné jej spojit s návštěvou servisu z jiných důvodů. Dopisy bude rozesílat organizace Centrum služeb v silniční dopravě, která podléhá Ministerstvu dopravy ČR.
 
Škoda začíná se svoláváním prvních vozů měsíc po značkách Volkswagen, Audi a Seat. Český dovozce Porsche ČR pozval už 16. května do servisů vozy Volkswagen Amarok a Golf, Audi A4, A5 a Q5, a Seat Exeo s motory 2,0 TDI. Servisní opatření údajně dosud podstoupila asi pětina pozvaných vozidel.