škoda auto zaznamenala v kvasinách výrobní rekord | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Auto zaznamenala v Kvasinách výrobní rekord

Škoda Auto zaznamenala v Kvasinách výrobní rekord

17.02.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V roce 2019 sjelo z linek ve východních Čechách přes 320 000 vozů. V závodě 9000 zaměstnanců aktuálně vyrábí vozy Škoda Superb, Superb iV, Kodiaq a Karoq a k tomu ještě vozy Seat/Cupra Ateca.
S více než 320 000 vyrobenými vozy v roce 2019 společnost Škoda Auto dosáhla v Kvasinách nový výrobní rekord. K tomu se v září 2019 jako další milník v historii závodu přidalo zahájení sériové výroby prvního plug-in hybridního modelu značky Superb iV. Dosud bylo vyrobeno více než 2000 kusů této verze.
 
Rok 2019 přinesl pro závod v Kvasinách i další výjimečné události: v březnu 2019 sjel z linky 500 000. vůz Škoda Superb 3. generace a v dubnu byl zaveden digitalizační projekt dProdukce, který zaměstnance vede bezpapírovou multimediální formou jednotlivými pracovními kroky i dokumentací a kontrolou kvality. Za realizaci projektu dProdukce závod v Kvasinách na počátku listopadu získal při 14. ročníku kongresu Automotive Lean Production v Autostadtu ve Wolfsburgu ocenění Special Award - Smart Digital Application.
 
V červenci 2019 byla v Kvasinách zahájena výroba výrazně modernizované podoby modelové řady Superb a v září vyjel první sériově vyrobený Superb iV s plug-in-hybridním pohonem. Do úprav v závodě a rozsáhlé přípravy výroby prvního elektrifikovaného sériového modelu v historii značky Škoda Auto investovala 12 milionů eur.
 
Aby bylo možné rozsáhlé vzdělávání zaměstnanců v oblasti elektromobility, postavila Škoda Auto v Kvasinách nové tréninkové centrum, kde se dosud rekvalifikovalo více než 6000 zaměstnanců.
 
Škoda Auto v Kvasinách pokračuje v optimalizaci výrobních a logistických procesů v závodě tím, že průběžně nasazuje nové technologie z oblasti Průmyslu 4.0. U systému BinPicking System, zavedeného v roce 2019, se díly potřebné ve svařovně plně automaticky odebírají z palet a vkládají na dopravníky s využitím 3D kamerového systému. Pomocí 40 dotykových monitorů mohou zaměstnanci zadávat například data o prostojích. Výsledkem je až čtyřikrát více zaznamenaných dat než s předchozím systémem, což znamená, že se data dají analyzovat snáz a ve větším rozsahu. Takto vzniklá databáze vedle detailních informací obsahuje i zásadní data o výrobních zařízeních.
 
Škoda Auto v Kvasinách využívá i vysoce moderní autonomně řízený transportní robot s maximální nosností 130 kg. Sám si plánuje nejefektivnější trasu do cíle a cestou rozpoznává překážky. Denně zásobuje montážní linky 2000 díly pro 400 vozů. Na rozdíl od předešlých přepravních systémů pro navigaci nepotřebuje indukční smyčky, magnetické pásky ani reflexní body.
 
Významným způsobem přispěje ke zlepšení bezpečnosti práce v závodě v Kvasinách inovativní antikolizní systém, který zamezuje kolizím mezi vysokozdvižnými vozíky a zaměstnanci. Za tímto účelem zaměstnanci nosí speciální hodinky, které komunikují s řídícími jednotkami ve vysokozdvižných vozících a výraznou vibrací upozorní na hrozící kolizi hodinky.
 
Jako jeden z největších zaměstnavatelů v regionu podpořila společnost Škoda Auto v okolí závodu 45 projektů a ročně investuje zhruba jeden milion euro do svých lokálních sociálních aktivit. Prostředky směřují především do vzdělávacích projektů a pečovatelských zařízení nebo jsou využity na zlepšení dopravní bezpečnosti a ochrany životního prostředí. Společnost Škoda Auto v dubnu 2019 poskytla sedm vozů místním sociálním službám a v Rychnově nad Kněžnou investovala dva miliony korun do výbavy městské policie. Prostřednictvím Zdravotní nadace města Rychnov nad Kněžnou podpořila automobilka částkou jednoho milionu korun vybavení nemocnice. Kromě toho podpořila společnost Škoda Auto v okolí závodu jen v roce 2019 výstavbu 16 hřišť, volnočasových areálů a cvičišť.