nová toyota gr 86 se představí v goodwoodu | Aktuality | autoweek.cz

Nová Toyota GR 86 se představí v Goodwoodu

Nová Toyota GR 86 se představí v Goodwoodu

29.06.2021 | Matějka Antonín | Aktuality

Nová Toyota GR 86, jeden z očekávanějších sportovních vozů světa, se letos v létě poprvé představí veřejnosti přímo v akci na Festivalu rychlosti v Goodwoodu.

Premiérou kupé současně vzniká nové trio globálních modelů „Power of Three“, vyvinutých ve spolupráci se společností TOYOTA GAZOO Racing s uplatněním téhož konstrukčního umu a špičkového designu ze světa motorsportu jako v případě všeobecně oceňovaných modelů GR Supra a GR Yaris. Představení Toyoty GR 86 na Festivalu rychlosti, pořádaném od 8. do 11. července na půdě Goodwood House v hrabství West Sussex, je první veřejnou premiérou před zahájením prodeje modelu v průběhu roku 2022.  Ve speciální festivalové přehlídce předvede GR 86 svůj handling a agilitu v rukou zkušeného jezdce během proslulého závodu do vrchu. Návštěvníci festivalu budou moci vůz sledovat, jak letí do slavného vrchu v Goodwoodu, a rovněž jej spatřit zblízka v padoku na akci „First Glance“.
 
Toyota GR 86, poprvé odhalená letos v dubnu formou online prezentace, rozvíjí kvality, které modelu GT86 přinesly mnohonásobné úspěchy v roli vozu zprostředkujícího tu nejryzejší radost z řízení. Nový model zachovává klíčové charakteristiky svého předchůdce; stále je to zábavné, dostupné a snadno ovladatelné sportovní kupé, schopné odměnit řidiče za jeho snahu.
 
I nadále jde o klasickou koncepci – s motorem vpředu a pohonem zadních kol – avšak nyní s novým a výkonnějším čtyřválcem o objemu 2,4 litru. Rozměry vozu jsou prakticky totožné s předchůdcem, ovšem 50% nárůst torzní tuhosti napomohl k výrazně ostřejšímu handlingu a řízení. Díky zaměření na úspory hmotnosti vč. nasazení hliníku v oblasti střechy a panelů karoserie by GR 86 mělo být nejlehčím čtyřmístným kupé v této třídě (předběžná pohotovostní hmotnost činí 1270 kg).
 
Z účastí týmu TOYOTA GAZOO Racing v motoristických soutěžích se do nového kupé promítly precizně navržené aerodynamické díly, jako např. přední kanály sání vzduchu nebo boční nástavce prahů. Konstrukce zavěšení kol používá vzpěry McPherson na přední nápravě, resp. dvojité lichoběžníkové zavěšení vzadu; vůz vyjíždí na 18" kolech obutých do pneumatik 215/40 R18. Nový model pochází ze společného vývoje firem Toyota Motor Corporation a Subaru Corporation v návaznosti na novou obchodní a kapitálovou alianci, kterou uvedené firmy uzavřely v září 2019.
 
GR 86 následuje příklad Toyoty GR Supra, která se rovněž ukázala ve světové dynamické premiéře na Festivalu rychlosti, kdy se dvoumístné kupé v roce 2018 prezentovalo na trati v Goodwoodu. Prvotní premiéru v Goodwoodu si odbyla i Toyota GT86 v roce 2012 jako jeden z hvězdných nováčků před uvedením na trh ještě v témže roce. Model GT86 zaznamenal celosvětové prodeje v objemu přibližně 200 tisíc vozů a rovněž se ukázal v mnoha různých disciplínách motoristického sportu vč. závodů cestovních vozů (GT), rallyových soutěží a závodních seriálů jedné značky.
 

  • Nová Toyota GR 86 se představí v Goodwoodu
  • Nová Toyota GR 86 se představí v Goodwoodu
  • Nová Toyota GR 86 se představí v Goodwoodu
  • Nová Toyota GR 86 se představí v Goodwoodu
  • Nová Toyota GR 86 se představí v Goodwoodu