škoda citijet: učni ve škoda auto staví auto snů | Aktuality | autoweek.cz

Škoda CitiJet: učni ve Škoda Auto staví auto snů

Škoda CitiJet: učni ve Škoda Auto staví auto snů

15.04.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Žáci Středního odborného učiliště Škoda Auto ve spolupráci s oddělením designu staví svůj vůz snů: dvoumístný sportovní kabriolet Škoda CitiJet na bázi vozu Škoda Citigo. Premiéru bude mít koncem května na 33. srazu GTI u rakouského jezera Wörthersee.

Od listopadu 2013 pracují dvě dívky a čtrnáct mladých mužů, žáci firemního odborného učiliště, na svém velice osobním projektu, konceptu Škoda CitiJet. Podporuje je při tom šéfdesigner značky Škoda Jozef Kabaň se svým týmem.

 

Originální projekt

Takovýto učňovský projekt se ve společnosti Škoda Auto realizuje poprvé. Jeho cílem je posílit kreativitu a odbornost žáků tím, že do vozu promítnou své nadšení a své vlastní nápady. V současné době probíhají dokončovací práce a 28. až 31. května se vůz představí návštěvníkům 33. srazu GTI u jezera Wörthersee.

 

„Je skvělé sledovat, s jakým nasazením a vášní se naši žáci pustili do práce,“ říká Bohdan Wojnar, člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast HR management. „Škoda CitiJet je unikátní designová studie plná emocí, která při své premiéře u jezera Wörthersee jistě přitáhne pozornost návštěvníků.“

 

Škoda CitiJet

Škoda CitiJet je dynamický městský roadster na bázi modelu Škoda Citigo. Exteriér zaujme metalickým lakem v kombinaci modré a bílé a sportovními, modře lakovanými šestnáctipalcovými koly z lehkých slitin. Působivý je také ručně vyrobený zadní spoiler a výfuk s dvojitou koncovkou.

 

Pod kapotou je zážehový motor 1,0 MPI o výkonu 55 kW (75 k).

 

Sportovní vnitřní výbava vychází z interiéru akční verze Škoda Citigo Sport. Patří sem červenou nití obšitý, kůží potažený tříramenný volant, stejně jako kůží potažená rukojeť ruční brzdy a hlavice řadicí páky. Potahy sedadel a vkládané koberce jsou provedeny ve sportovním designu. Přístrojová deska dostane originální bílo-červené provedení. Navíc bude ve voze nainstalován speciální soundsystem o výkonu 300 W a modré LED-osvětlení reagující na zvuk.

 

Podpora odbornému vzdělávání

Učňovským projektem domácí automobilka potvrzuje vysokou úroveň svého odborného vzdělávání. Ve Škoda Auto Středním odborném učilišti strojírenském absolvují žáci tří- nebo čtyřleté vzdělání v technických oborech, zakončené výučním listem nebo maturitou.

 

V současné době učiliště nabízí 13 učebních a studijních oborů, nejoblíbenější z nich jsou tříleté obory automechanik, autoelektrikář a elektrikář. Ze čtyřletých oborů je zájem zejména o obor průmyslový logistik. Učiliště nabízí také nástavbové a dálkové studium.

 

Vzděláváním mladých lidí přebírá automobilka a Odbory Kovo MB už po dlouhá léta také společenskou odpovědnost. Jen v loňském roce nastoupilo na firemní učiliště 280 mladých lidí. Studium je bezplatné. Práce, vykonaná v rámci výuky, je navíc finančně ohodnocená. Po ukončení studia dostanou všichni žáci a žákyně nabídku pracovního místa ve společnosti Škoda Auto.

 

Domácí automobilka provozuje v Mladé Boleslavi své vlastní učiliště již od roku 1927 a od té doby se zde vyučilo zhruba 21 500 žáků. V současné době se tu na svou budoucí profesi připravuje téměř 1000 žákyň a žáků. 

  • Škoda CitiJet: učni ve Škoda Auto staví auto snů
  • Škoda CitiJet: učni ve Škoda Auto staví auto snů