multifunkční kompetenční centrum v kvasinách | Aktuality | autoweek.cz

Multifunkční kompetenční centrum v Kvasinách

Multifunkční kompetenční centrum v Kvasinách

14.05.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Auto v závodě Kvasiny otevírá multifunkční centrum. Dosavadní zkušební centrum bude sloužit vývoji a výrobě modelu Škoda Superb Plugin-Hybrid.
Škoda Auto pokračuje v modernizaci závodu v Kvasinách a uvádí do provozu nové kompetenční centrum. V multifunkčním areálu automobilka sloučila zkušební centrum a centrum kvality, logistické tréninkové centrum a centrum finálních úprav pro předsériové vozy.
 
Automobilka do stavby investovala celkem 13,5 milionů eur. Současně závod v Kvasinách získá novou elektrorozvodnou síť a nabíjecí stanice pro elektromobily. Od roku 2019 bude v Kvasinách z linek sjíždět Škoda Superb Plug-in-Hybrid.
 
Veškerá zařízení pro testy a analýzy vozů se nyní nachází pod jednou střechou v novém kvalitním centru. Například akustická laboratoř, pachová laboratoř a vibrační zkušební stavy. Kratší vzdálenosti mezi jednotlivými útvary urychlují kontrolní procesy a umožňují rychlé vyhodnocení výsledků.
 
Ve vodní komoře je možno simulovat jemné mrholení stejně jako tropický liják s více než 50 l vody na m2 při více než 30 °C. Zkušební centrum kromě toho disponuje i vysoce moderní „tichou kabinou“, kde odborníci na akustiku vyhledávají rušivé jízdní hluky. Pomocí „shakeru“ lze simulovat vibrace celého vozu. Kromě toho je k dispozici i speciální laboratoř pro dynamické zkoušky.
 
Součástí kompetenčního centra bude po devítiměsíční výstavbě také vysoce moderní logistické centrum. Logistická oblast zaujímá zhruba třetinu celkové plochy: 1500 m2 připadá na skladovací halu, kde se skladují například díly pro stavbu předsériových vozů. Tréninkové centrum má 800 m2.
 
Ve vzdělávacím centru logistiky se odborníci školí v nakládání s velkými a malými unifikovanými obaly (KLT/GLT), bezpilotními přepravními systémy (FTS) a přívěsovými soupravami s E-Frames. Praxi odpovídající nabídka možností dalšího vzdělávání zahrnuje například ovládání interní ITsystémů a regálové logistiky a logistiky blokových skladů, zaskladňování a vyskladňování, ergonomie a různých pick-by-řešení. Jedna učebna splňuje i předpoklady pro virtuální trénink.