škoda mountiaq: šestá žákovská studie | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Mountiaq: šestá žákovská studie

Škoda Mountiaq: šestá žákovská studie

04.06.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Studie pickupu na bázi modelu Kodiaq opět dokládá vysokou kvalitu odborného vzdělání na Středním odborném učilišti strojírenském Škoda Auto v Mladé Boleslavi a výjimečné řemeslné schopnosti jeho žáků. Na stavbě vozu žáci odpracovali více než 2000 hodin.
Již po šesté v řadě dostali mimořádně nadaní žáci Středního odborného učiliště strojírenského Škoda Auto příležitost zúčastnit se projektu žákovského vozu, v jehož rámci mohou navrhnout a následně postavit vlastní automobil. Jedná se o jedinečnou příležitost, jak prakticky aplikovat schopnosti získané v procesu učení a zlepšit se v nich.
 
Příprava budoucích odborníků
Obzvlášť zajímavá pro budoucí odborníky je úzká spolupráce s experty z oblasti technického vývoje, výroby a designu. Vedle žáků těží z projektu také společnost Škoda Auto díky zpětné vazbě a nápadům mladých odborníků. Automobilka získá po ukončení studia špičkově vzdělané zaměstnance, neboť každému úspěšnému absolventovi SOU strojírenského Škoda Auto je nabídnuto pracovní místo ve společnosti Škoda Auto.
 
Po osmi měsících intenzivní práce žáků Středního odborného učiliště strojírenského Škoda Auto představilo žákovský vůz Škoda Mountiaq, pickup na bázi modelu Kodiaq. Na jeho vývoji a výrobě se podílelo 35 žáků (mezi nimi bylo i šest dívek) ze sedmi různých studijních oborů. V průběhu projektu je podporovali jejich učitelé odborného výcviku a odborníci společnosti Škoda Auto z oblasti designu, výroby a technického vývoje.
 
Vedoucí Škoda Akademie Carsten Brandes zdůrazňuje: „Také Škoda Mountiaq podobně jako její předchůdci dokládá vysoké technické a řemeslné schopnosti našich žáků. Jejich práce každý rok znovu dokazuje prvotřídní kvalitu odborného vzdělání na našem učilišti.“
 
„Vlastnoruční stavba vozu Škoda Mountiaq byla jedinečnou příležitostí pro nás všechny. Mohli jsme uplatnit své teoretické znalosti v praxi. Těžili jsme také z nových kontaktů, které se nám podařilo navázat napříč všemi profesními skupinami. Na více než 2000 hodin, které výroba pickupu zabrala, nikdy nezapomeneme,“ říká jeden ze žáků účastnících se letošního ročníku projektu Petr Zemanec.
 
Na novém žákovském voze začali žáci pracovat na podzim 2018. Poté, co byl definitivně stanoven design, začala v lednu praktická realizace. Karosářské a lakýrnické práce probíhaly současně, aby bylo možné vůz dokončit do května. Žáci začali zesílením karoserie, následně odstranili z modelu Škoda Kodiaq střechu a vyrobili zadní stěnu pro kabinu řidiče i nová zadní a boční okna.
 
Pickup pro moderní životní styl
Mountiaq má offroadový charakter a podtrhuje spojení vozu pro moderní životní styl s každodenní vysokou užitnou hodnotou pickupu. Studie nalakovaná v oranžovém odstínu Sunset, který si žáci sami navrhli, má výraznou přední část s navijákem, ochranným rámem a speciálními světelnými efekty.
 
Za kabinou je ložná plocha, pod níž se nachází dodatečné skryté odkládací prostory. Žáci zkrátili a rozšířili dveře a přizpůsobili je nyní celkově širší linii vozu. Kromě toho upravili přední a zadní nárazník a vytvořili tak celkově harmonický design studie. Stupátka u prahů dveří i přepracovaná záď vozu posilují robustní dojem. Jednou z nejnáročnějších částí projektu byla pro žáky integrace plně funkčního zadního výklopného víka.
 
Mountiaq je prvním žákovským vozem vycházejícím z modelu Kodiaq. Je 4999 mm dlouhý, 2005 mm široký a 1710 mm vysoký. Rozvor činí 2788 mm a hmotnost dosahuje 2450 kg. Pro jízdy mimo silnice zvýšili žáci světlou výšku ve srovnání s modelem Kodiaq Scout o 10 cm na 29 cm mimo jiné prostřednictvím 17“ kol Rockstar II a speciálních pneumatik s vysokým terénním vzorkem. Montáží nových kol se rozchod studie Mountiaq rozšířil o 3 cm. Přiměřený pohon zajišťuje zážehový čtyřválec 2,0 TSI o výkonu 140 kW (190 k).
 
Praktické detaily
Studie přitahuje pozornost zvýšeným sáním a navijákem na přídi opatřené ochranným rámem. Naviják a speciálně pro něj vyvinutý držák snese při nasazení v terénu enormní zatížení.
 
Zvláště kreativní byli žáci u osvětlení. Vedle osvětlené ložné plochy jsou osvětleny také maska, logo značky na kapotě a motorový prostor. Přední dveře promítají na vozovku logo značky Škoda. Příď pickupu zdobí nové mlhovky. Dalším výrazným optickým prvkem je světelná lišta na střeše.
 
Stejně jako u předchozích žákovských vozů dokazují účastníci i letos pomocí malých detailů pestrost svých nápadů. K nim patří například svítící logo Škoda na obložení stropu, integrovaná chladnička, ozdobné prvky z 3D tiskárny na kolech nebo dvě vysílačky, které jsou součástí výbavy. Mimořádnou specialitou je návrh vlastního loga pro studii Mountiaq: auto před siluetou hor. Toto logo je vyšité do opěradel předních sedadel.
 
Jako opravdový vůz značky Škoda dostal také Mountiaq, stejně jako každý sériově vyráběný model české automobilky, pro značku typické Simply Clever prvky. Žáci například použili integrovaný trychtýř v nádržce ostřikovačů. Infotainment systém Columbus výchozího modelu Kodiaq doplnili o speciální audiosystém: k reproduktorům o výkonu 320 W dodali zesilovač a subwoofer o 2000 W.
 
  • Škoda Mountiaq: šestá žákovská studie
  • Škoda Mountiaq: šestá žákovská studie
  • Škoda Mountiaq: šestá žákovská studie
  • Škoda Mountiaq: šestá žákovská studie
  • Škoda Mountiaq: šestá žákovská studie
  • Škoda Mountiaq: šestá žákovská studie
  • Škoda Mountiaq: šestá žákovská studie
  • Škoda Mountiaq: šestá žákovská studie
  • Škoda Mountiaq: šestá žákovská studie