škoda mountiaq - už brzy | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Mountiaq - už brzy

Škoda Mountiaq - už brzy

28.05.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Šestý žákovský vůz dostal jméno Mountiaq. Tento název vystihuje spojení moderního životního stylu s vysokou užitnou hodnotou pickupu. Jako výchozí model si účastnice a účastníci projektu vybrali SUV Škoda Kodiaq.
Po dobu osmi měsíců vkládalo do tohoto tradičního žákovského projektu úsilí a kreativitu 35 žáků (mezi nimi i šest dívek) Středního odborného učiliště strojírenského Škoda Auto v Mladé Boleslavi. Celkem do projektu investovali více než 2000 hodin práce. Přitom je opět podporovali odborníci z oblasti techniky, výroby a designu společnosti Škoda Auto.
 
„Jméno Mountiaq dokonale vyjadřuje dobrodružný charakter a jedinečné offroadové vlastnosti tohoto silného pickupu. Jsem neuvěřitelně hrdý na to, že jsem se mohl na tomto jedinečném projektu podílet,“ říká jeden ze žáků z letošního týmu Petr Zemanec.
 
Žáci ve věku od 17 do 20 let začali s prací na studii Mountiaq v září 2018 pod vedením vyučujících. V lednu začala praktická realizace. V prvním kroku byla zesílena karoserie, následně byla z modelu Škoda Kodiaq odstraněna střecha a vyrobena zadní stěna společně s bočními okny kabiny. Dveře řidiče a spolujezdce byly zkráceny a rozšířeny. Pro naviják na přídi žáci vyvinuli speciální držák, který snese enormní zatížení při nasazení v terénu. Integrace plně funkčního zadního výklopného víka vozidla na konci ložné plochy představovala jednu z největších výzev projektu.
 
Pro využití i mimo silnice zvýšili žáci světlou výšku téměř pět metrů dlouhého pickupu ve srovnání s modelem Kodiaq Scout zhruba o 10 cm. Dosáhli toho mimo jiné také montáží 17“ kol Rockstar II a pneumatik s obzvláště vysokým terénním vzorkem. Studie žákovského vozu má rozvor 2788 mm. Mountiaq pohání zážehový motor 2,0 TSI/140 kW (190 k).
 
Škoda Mountiaq upoutá pozornost zajímavou karoserií, vysoko vyvedeným sáním, světelnou rampou na střeše, navijákem a předním ochranným rámem. Vzhled vozu doplňuje lak v oranžovém odstínu Sunset, který si žáci navrhli sami. Další zajímavostí studie je osvětlená ložná plocha a pod ní skryté úložné prostory.
 
Od roku 2014 umožňuje Střední odborné učiliště Škoda Auto, které již existuje více než 90 let, mimořádně talentovaným žákům možnost navrhnout a postavit vlastní vůz. Škoda během projektu profituje ze zpětné vazby a nápadů budoucích odborníků. Zároveň své budoucí zaměstnance seznamuje s procesem výroby již během studia. Každý žák Středního odborného učiliště Škoda Auto dostane po vyučení nabídku pracovního místa ve společnosti Škoda Auto.

  • Škoda Mountiaq - už brzy
  • Škoda Mountiaq - už brzy
  • Škoda Mountiaq - už brzy
  • Škoda Mountiaq - už brzy
  • Škoda Mountiaq - už brzy
  • Škoda Mountiaq - už brzy