škoda na veletrhu e-salon představí vizi zelené budoucnosti | Aktuality | autoweek.cz

Škoda na veletrhu e-Salon představí vizi zelené budoucnosti

Škoda na veletrhu e-Salon představí vizi zelené budoucnosti

12.11.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Auto na veletrhu čisté mobility e-Salon představuje svoji vizi zelené budoucnosti Strategie GreenFuture - soubor opatření pro trvale udržitelný rozvoj a ochranu životního prostředí. Na letňanském výstavišti PVA Expo Praha budou k vidění vozy Citigoe iV, Superb iV a studie Vision iV.
Výstavní areál PVA Expo v pražských Letňanech hostí od 14. do 17. listopadu 2. ročník specializovaného veletrhu e-Salon zaměřeného na automobily s alternativními pohony, nabíjecí infrastrukturu, autonomní mobilitu, projekty tzv. Smart Cities a služby související s moderní mobilitou. Svoji expozici zde bude mít také značka Škoda, která představí své modely řady iV a firemní strategii trvale udržitelného rozvoje. Součástí expozice budou již fungující projekty inovačního centra Škoda Auto DigiLab, které vyvíjí nové obchodní modely a řešení služeb mobility.
 
V rámci úspěšné realizace ekologické strategie pod názvem GreenFuture (Zelená budoucnost) snižuje Škoda Auto dlouhodobě spotřebu energií, emise CO2 a objem odpadů při výrobě vozů ve všech výrobních závodech. Strategie udržitelného rozvoje GreenFuture zastřešuje tři klíčové oblasti, jejichž cílem je důsledná minimalizace vlivů podnikatelské činnosti na životní prostředí. Oblast GreenProduct se zaměřuje na vývoj šetrných a ekologických vozů s účinným pohonem a využitím recyklovatelných materiálů. Prostřednictvím GreenRetail podporuje automobilka ekologické hospodaření svých prodejních zastoupení a servisních míst. GreenFactory zahrnuje všechny aktivity, které firma využívá k tomu, aby vyráběla šetrně k přírodním zdrojům.
 
Návštěvníkům budou k dispozici dva elektromobily Citigoe iV a plug-in hybridní modely Superb iV a Superb Combi iV. Ty doplní studie Vision iV, předobraz prvního elektromobilu značky Škoda postaveného na koncernové platformě MEB, který se v sériové podobě přestaví během roku 2020.
 
Škoda Auto DigiLab představí návrhy řešení pro městskou mobilitu. Aplikace Citymove pomůže učinit rozhodnutí, zda nechat vlastní vůz doma. Umožňuje totiž vybrat mezi MHD, sdíleným jízdním kolem a taxíkem (resp. automobilem pro spolujízdu), a tím vytvořit chytrý mix mobility. Uživatelé si mohou jedním ťuknutím prstu zvolit, zarezervovat a zaplatit vhodné dopravní prostředky a získat tak nejvhodnější a nejrychlejší trasu. Jakmile uživatel zadá start a cíl své cesty, vypočte Citymove nejlepší trasu a navrhne vhodný dopravní prostředek. Aplikaci si lze okamžitě stáhnout zdarma. V počáteční fázi spojí nabídky Dopravního podniku hlavního města Prahy (DPP), sdílení elektrokol Freebike a službu spolujízdy společnosti Liftago, později bude integrovat další přepravní platformy.
 
Ve spolupráci s hlavním městem Praha spustil Škoda Auto DigiLab pilotní provoz sdílených elektrických skútrů BeRider. Držák mobilního telefonu na řídítkách usnadňuje navigaci a prostřednictvím integrovaného USB-konektoru lze za jízdy dobíjet mobilní telefony a další elektronická zařízení. Své tašky si řidič může bezpečně pověsit na háček. V uzamykatelném boxu se nacházejí dvě přilby pro jízdu ve dvou. Zatím bylo pro půjčování skútrů zvoleno širší centrum Prahy, kde mohou uživatelé skútry odstavit na libovolném legálním místě. Parkovací pozice, nabití a další data se v reálném čase přenášejí dispečinku.
 
Větší rozšíření elektromobility by nebylo možné bez zapojení dalších sektorů ekonomiky i veřejné sféry. Proto Škoda Auto spolupracuje s energetickými společnostmi ČEZ a PRE. Prvních 500 českých vlastníků elektromobilu Škoda Citigoe iV tak obdrží čip na bezplatné nabíjení u veřejných dobíjecích stanic Skupiny ČEZ po dobu 1 roku. Tento energetický gigant společně s PRE nedávno uspěl v tendru na dodavatele služeb spojených s  elektromobilitou v rámci autorizované sítě značky Škoda v České republice. Součástí výstavní expozice budou i Chytré lampy společnosti PRE, které mají v Praze sloužit jako veřejné nabíjecí stanice pro elektromobily. Součástí těchto lamp jsou dvě zásuvky Mennekes Typ 2 pro nabíjení maximálním výkonem 22 kW.
 
Elektrická ofenzíva zasahuje i oblast cyklistiky. Horská elektrokola Škoda EMTB Full a EMTB jsou letošní novinkou a rozšiřují nabídku původních modelů Škoda EBike a EBIike Lady. Jízdní kola ze sortimentu Škoda Originálního příslušenství si mohou návštěvníci vyzkoušet, vč. nabíjení elektromobilu šlapáním na jízdním kole.
 
Sofistikovaný způsob ukládání energie pro ultra-rychlé nabíjení elektromobilů je společným řešením izraelského startupu Chakratec, Škoda Auto DigiLab a PRE vyvinutým na principu akumulace energie na bázi kinetického setrvačníku. Tato technologie zachycuje zátěžové špičky v síti a dovoluje provozovat ultrarychlé nabíječky i v odlehlých místech, kde není dostatečný příkon. Řešení umožňuje téměř neomezený počet hlubokých nabíjecích a vybíjecích cyklů. Jelikož se jedná o mechanickou technologii bez chemických akumulátorových článků, je mimořádně ekologická.
 
  • Škoda na veletrhu e-Salon představí vizi zelené budoucnosti
  • Škoda na veletrhu e-Salon představí vizi zelené budoucnosti
  • Škoda na veletrhu e-Salon představí vizi zelené budoucnosti
  • Škoda na veletrhu e-Salon představí vizi zelené budoucnosti