škoda octavia rs 245 se sportovním designem | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Octavia RS 245 se sportovním designem

Škoda Octavia RS 245 se sportovním designem

06.06.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Nová Škoda Octavia RS 245 je nejvýkonnější a nejdynamičtější Škoda Octavia v historii značky. Vrcholný, sportovně laděný model nejprodávanější modelové řady má výkon 180 kW (245 k), tedy o 11 kW (15 k) vyšší, než dosavadní Octavia RS 230.
Výkonný motor a inovativní technika podvozku včetně elektronicky řízené mechanické uzávěrky předního nápravového diferenciálu (VAQ) umožňují řidiči Škody Octavia RS 245 získat jedinečný zážitek z jízdy.
 
Nově strukturované světlomety s křišťálovým vzhledem jsou standardně vybaveny Full LED technologií a funkcí AFS. Tento vůz je k dostání jako liftback i kombi. Obě karosářské verze mají délku 4689 mm, rozvor náprav je 2680 mm. Objem zavazadlového prostoru liftbacku je 590 l (se sklopeným zadním opěradlem 1580 l), ve verzi kombi 610 l (se sklopeným zadním opěradlem 1740 l).
 
K interiéru se sportovními sedadly se hodí multifunkční sportovní volant s perforovaným koženým potahem a integrovanými páčkami řazení (pro převodovku DSG). S infotainment systémem mohou být cestující díky Wi-Fi hotspotu a modulu LTE na přání vždy online. Mobilní online služby Škoda Connect ideálně doplňují nabídku infotainmentu. Nabízejí navigaci, informace, zábavu a asistenci. Když zákazník aktivuje Proaktivní servisní službu, kontaktuje ho jeho prodejce před blížícím se pravidelným termínem servisu, aby s ním pohodlně dohodl termín. Další online služby je možné využívat pomocí aplikace Škoda Connect na chytrém telefonu.
 
Pod kapotou je čtyřválcový zážehový motor přeplňovaný turbodmychadlem 2,0 TSI o výkonu 180 kW (245 k). Maximální točivý moment 370 N.m je k dispozici od 1600 do 4300/min. Na výběr je šestirychlostní přímo řazená převodovka nebo sedmistupňová dvouspojková převodovka DSG.
 
Maximální rychlost je omezena na 250 km/h a vůz zrychluje z 0 na 100 km/h za 6,6 s (kombi za 6,7 s). Zvláště působivé jsou hodnoty pružného zrychlení: sprint z 60 na 100 km/h při zařazeném pátém rychlostním stupni trvá jen 6,4 s (Combi 6,5 s), na zrychlení z 80 do 120 km/h stačí 6,6 s (Combi 6,8 s). Kombinovaná spotřeba paliva je 6,6 l (6,4 l/100 km v kombinaci s převodovkou DSG).
 
Sportovní podvozek snižuje Octavii RS 245 oproti běžným verzím této řady o 15 mm. Standardně dodávaná kola v černém designu jsou 19“. Stabilizační program ESC se sportovním režimem patří ke standardní výbavě stejně jako elektronicky řízená uzávěrka předního diferenciálu VAQ. Ta umožňuje zvláště dynamické zrychlování ze zatáček. Technika původně vyvinutá pro motorsport funguje na bázi elektronicky řízené lamelové spojky. Dle potřeby lze poslat až 100 % přenositelného točivého momentu na jedno z předních kol.
 
Volba jízdního profilu Performance Mode Selection umožňuje individuální nastavení funkcí pohonu, podvozku a komfortních funkcí. Dynamický charakter vozu je zvýrazněn progresivním řízením a volitelným adaptivním podvozkem DCC (Dynamic Chassis Control). Elektronicky ovládané prvky mění průtočný průřez ventilů a tím ovlivňují charakteristiku tlumičů. Řidič má k dispozici tři režimy: Comfort, Normal a Sport.
  • Škoda Octavia RS 245 se sportovním designem
  • Škoda Octavia RS 245 se sportovním designem
  • Škoda Octavia RS 245 se sportovním designem
  • Škoda Octavia RS 245 se sportovním designem
  • Škoda Octavia RS 245 se sportovním designem