škoda octavia se představila | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Octavia se představila

Škoda Octavia se představila

12.11.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Čtvrtá generace nejprodávanějšího modelu značky Škoda měla velkolepou premiéru ve Veletržním paláci za účasti předsedy vlády ČR Andreje Babiše.
Škoda Auto pokračuje v nevídaném tempu uvádění nových modelů. V Evropě po zcela nových modelech Scala a Kamiq přináší třetí zcela nový vůz - Octavii 4. generace. K tomu připočtěme modernizaci modelu Superb a uvedení dvou elektrifikovaných verzí iV pro modely Citigo a Superb.
 
Pro slavnostní premiéru nové generace modelu Octavia připravily Česká filharmonie a americké trio Time for Three Opus Octavia, který zkomponoval jazzový skladatel Jesse Milliner.
 
S více než 6,5 milionům vyrobených vozů je model Octavia nejprodávanějším modelem v historii značky. V loňském roce tato modelová řada představovala 31 % z celkového prodeje značky. Čtvrtá generace nejprodávanějšího modelu značky Škoda přináší v mnoha ohledech zásadní změny - je ještě prostornější, má emotivnější vzhled a nabízí více možností konektivity.
 
Předseda představenstva společnosti Škoda Auto Bernhard Maier nový vůz uvedl slovy: „Praha je městem, kde se propojují různé kultury a kde se prolíná historie s budoucností. Proto je ideálním místem pro představení nové generace modelu Octavia. Veletržní palác jako mistrovské dílo českého funkcionalismu staví na stejných hodnotách - prostornosti, funkčnosti, designu a chytrých nápadech.“
 
„Octavia má pro značku Škoda velký význam. Proto jsme tento vůz zcela nově vyvinuli. Výsledkem je nejlepší Octavia všech dob, která je prostornější, praktičtější a bezpečnější než kdy předtím. Nová generace, která přichází právě v době šedesátiletého výročí, znamená velký krok kupředu. Během uplynulých 60 let se Octavia podílela na pozitivním vývoji značky Škoda. Jsem přesvědčen, že nová generace pomůže tento pozitivní vývoj nadále udržet,“ dodal Maier.
 
„Navrhnout čtvrtou generaci tak mimořádně úspěšného modelu znamenalo velkou odpovědnost pro celý náš tým. Nová generace musela navázat na úspěšnou minulost a přidat mnoho významných zlepšení, i když jsme věděli, že nesmíme zajít příliš daleko. Do nového vozu jsme dali vše, co můžeme.  Nové systémy konektivity umožní majitelům nový způsob využití automobilu. Snažili jsme se především vytvořit auto se silným charakterem,“ řekl člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast technického vývoje Christian Strube.
 
Nová generace modelu Octavia navazuje na designový styl třetí generace. Jde opět o automobil, který každý okamžitě identifikuje jako vůz značky Škoda a pozná v něm Octavii. Přitom se snaží působit dynamičtěji a sebevědoměji. Zdůrazňují to full LED matrix světlomety vpředu a dynamická směrová světla vzadu. S masivní maskou chladiče s mohutným žebrováním ovšem ztrácí hodně z elegance předchozí generace.
 
Šéfdesignér společnosti Škoda Auto Oliver Stefani k tomu říká: „Základními hodnotami modelu Octavia vždy byly funkčnost, praktičnost, elegance a nadčasový design. U nové generace jsme se snažili ještě více zdůraznit design jako jednu z jejích hodnot. Nová Octavia je ještě dynamičtější a emotivnější než kdy dřív, zároveň však stále funkční a praktická.“
 
Člen představenstva společnosti Škoda Auto za oblast prodeje a marketingu Alain Favey dodal: „Neúžasnější na tomto autě je duch značky Škoda. Během tří let jsme na trh uvedli tři nové modely SUV a předpokládáme, že v roce 2020 budou SUV představovat 46 % našeho prodeje, takže dosáhnou stejný podíl jako celý trh. Neopouštíme ale naše kořeny a uvádíme nový automobil s nadčasovým designem, prostorný s mimořádnou hodnotou za vynaložené peníze. Octavia Combi je nejprodávanějším kombi na evropském trhu. Přesto jsme ji dokázali ještě zlepšit. SUV jsou skvělá, ale Octavia Combi je předčí v prostornosti, úsporném provozu i pohodlí. Pro fleetové zákazníky nová Octavia přinese další úspory v provozu, takže celkové provozní náklady (TCO) budou nejnižší v celém segmentu. U nové Octavie ovšem nejsou důležité ani tak technické parametry jako lidé, kteří vědí, co potřebují. Naším cílem bylo, aby se v našem autě jakmile zavřou dveře cítili jako doma, ať už s rodinou nebo s přáteli kolem sebe.“
 
Čtvrtá generace je delší a širší než předchozí generace. Už tak úctyhodný objem zavazadlového prostoru narostl u kombi o 30 l na 640 l a u liftbacku o 10 l na 600 l.
 
Prostorný interiér přináší zcela nové uspořádání, ovšem v tradiční linii Škoda, spojující funkčnost a estetiku. Revoluční novinkou je systém ovládání automatické převodovky DSG shift-by-wire, díky němuž mohla být volicí páka převodovky nahrazena malým ovládacím modulem.  
 
Přístrojová deska je rozdělena do několika horizontálních úrovní. Přístrojový panel tvoří displej 10,25“, na němž lze informace uspořádat do čtyř konfigurací. Naprostou novinkou je také multifunkční dvouramenný volant. Nová Octavia je rovněž prvním vozem značky Škoda s head-up displejem. Premiéru slaví i ergonomická sedadla šetrná k zádům. Třetí generace infotainmenu MIB3 ve vrcholné podobě nabídne až 10“ celoskleněný centrální displej. O příjemné klima se stará třízónová automatická klimatizace Climatronic.
 
Vedle vylepšených zážehových motorů, které mohou být vybaveny mild-hybridní technologií (mHEV), a vznětových motorů nové generace Evo je k dispozici také pohon na stlačený zemní plyn (CNG) a zároveň bude nová Octavia dostupná i jako plug-in hybrid. V nabídce samozřejmě budou i verze s pohonem všech kol.
 
V oblasti bezpečnosti nová Octavia jako první vůz Škoda nabídne Asistent vyhýbání, který usnadní a zpřesní úhybný manévr před nenadálou překážkou, asistent pro odbočování, s nímž bude odbočování doleva (u vozů s levostranným řízením) ještě bezpečnější, nebo varování při výstupu z vozu, které upozorní na nebezpečí kolize při otevření dveří například s okolo projíždějícím vozem nebo cyklistou. Novinkou je také varování před lokálním omezením. Systém dokáže upozornit například na led na silnici nebo odstavené auto.
 
Nová generace Škody Octavia přijde do prodeje během prvního čtvrtletí 2020. Brzy se bude nabízet také ve variantách RS a Scout.
 
 • Škoda Octavia se představila
 • Škoda Octavia se představila
 • Škoda Octavia se představila
 • Škoda Octavia se představila
 • Škoda Octavia se představila
 • Škoda Octavia se představila
 • Škoda Octavia se představila
 • Škoda Octavia se představila
 • Škoda Octavia se představila
 • Škoda Octavia se představila
 • Škoda Octavia se představila
 • Škoda Octavia se představila
 • Škoda Octavia se představila
 • Škoda Octavia se představila