škoda octavia se výrazně proměnila | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Octavia se výrazně proměnila

Škoda Octavia se výrazně proměnila

07.02.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Octavia a Octavia Combi ve čtvrtém roce své třetí generace prošly výraznou modernizací, která je více než jen oživením vzhledu. Nově je pro tento model k dispozici mnoho nejmodernějších technických vymožeností vč. nových systémů infotainmentu a komunikace.
Během 20 let se Octavia stala neprodávanější modelovou řadou značky Škoda. Své zákazníky si od té doby našlo už 5,3 milionu vozů této modelové řady. Její podíl na celkovém odbytu činí více než 40 %. V roce 2016 bylo po celém světě dodáno 436 000 těchto vozů, přičemž Škoda Octavia Combi je nejprodávanějším vozem s karoserií kombi v rámci EU.
 
Octavia je klíčovým modelem značky, vyjadřujícím její hlavní krédo - nabídnout ve svých vozech vždy něco navíc. Octavia je toho typickým příkladem - svými rozměry i výbavou značně převyšuje standardy třídy kompaktních vozů, takže dokáže konkurovat i renomovaným modelům střední třídy.
 
Výroba třetí generace modelu Octavia začala v listopadu roku 2012, takže už se tento model dostal do druhé poloviny svého životního cyklu. Dozrál tedy čas pro jeho modernizaci. V případě Octavie ovšem jde o mnohem víc, než jen facelift, tedy oživení vzhledu, ale i o významné rozšíření nabídky nejnovějších technických vymožeností. Změny se týkají všech variant, tedy nejen karosářských verzí liftback a Combi, ale též speciálních variant G-Tec s pohonem na zemní plyn, crossoverové Scout a sportovně laděné RS.
 
Modernizovaná podoba Octavie je na první pohled rozpoznatelná novým designovým řešením přídě s rozdělenými hlavními světlomety, přičemž lze objednávat i nově vyvinuté Full LED světlomety. Změny se zaměřily na zdůraznění identity vozu a jeho odlišení od ostatních modelových řad značky, tedy Rapidu na jedné straně a Superbu na straně druhé.
 
V rámci přepracování se nepatrně změnily i vnější rozměry - Octavia narostla do délky o 11 mm na 4670 mm a Combi o 8 mm na 4667 mm. Rozvor se nezměnil a zůstal 2686 mm. Objem zavazadlového prostoru činí u liftbacku 590 l, resp. 1580 l po sklopení opěradel zadních sedadel, a u Combi 610 l resp. až 1740 l.
 
Pro model Octavia resp. Octavia Combi je na českém trhu k dispozici sedm motorů - tři zážehové TSI, tři vznětové TDI a G-Tec s pohonem na zemní plyn nebo benzin. Nabídka výkonů pokrývá rozsah od 81 kW (110 k) doe 135 kW (184 k) - vyjma verzí RS. K přenosu točivého momentu slouží pěti-, respektive šestirychlostní přímo řazené převodovky nebo dvouspojkové šesti- resp. sedmirychlostní DSG. K dispozici je i pohon všech kol, adaptivní podvozek DCC (Dynamic Chassis Control) s možností volby ze tří režimů (Comfort, Normal a Sport ) a rozšířila se nabídka asistenčních systémů.
 
V interiéru zaujme přepracovaný multifunkční displej Maxi DOT, nicméně dnes už ořekonané složité ovládání některých funkcí se nezměnilo. Nová generace systémů infotainmentu umožňuje využití online služeb Škoda Connect, které se dělí na služby Infotainment Online, poskytující informace a zábavu, a služby Care Connect, které slouží jako asistenční a bezpečnostní služby a umožňují vzdálený přístup k vozu. Na dálku lze například kontrolovat stav paliva v nádrži, zda jsou zavřená okna nebo zda je vůz zamčený.
 
Standardně dodávaný hudební systém Swing nabízí slot na SD karty a USB a aux-in konektory. Na přání jsou k dispozici další možnosti konektivity, včetně rozhraní SmartLink+. SmartLink+ integruje aplikace z chytrého telefonu se standardy Apple CarPlay, Android Auto, MirrorLink a také SmartGate od Škody. Cestující v modernizované Octavii mohou být neustále online s připojením na internet přes integrovaný Wi-Fi hotspot.
  • Škoda Octavia se výrazně proměnila
  • Škoda Octavia se výrazně proměnila
  • Škoda Octavia se výrazně proměnila
  • Škoda Octavia se výrazně proměnila
  • Škoda Octavia se výrazně proměnila
  • Škoda Octavia se výrazně proměnila
  • Škoda Octavia se výrazně proměnila
  • Škoda Octavia se výrazně proměnila