škoda parts center - největší sklad originálních dílů v čr | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Parts Center - největší sklad originálních dílů v ČR

Škoda Parts Center - největší sklad originálních dílů v ČR

05.12.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Auto úspěšně dokončila rozšíření svého Škoda Parts Center. S celkovou plochou 180 000 m2 se jedná o největší sklad originálních dílů v České republice. Zároveň je Škoda Parts Center jedním ze tří evropských centrálních skladů koncernu Volkswagen.
Škoda Parts Center je významným pilířem poprodejní logistiky podniku. Celková plocha areálu vzrostla po rozšíření o 60 000 na celkových 180 000 m2. Jen skladovací plochy nyní zabírají více než 105 000 m2, což odpovídá ploše přibližně 13 fotbalových hřišť.
 
Škoda Parts Center přijímá denně zhruba 28 000 objednaných položek a pro zákazníky ve více než 100 zemích světa představuje důležitou součást globální distribuční sítě originálních náhradních dílů a příslušenství jak pro vozy značky Škoda, tak i pro vozy dalších značek koncernu Volkswagen. Aktivní sortiment zahrnuje kolem 140 000 položek. O rychlou a spolehlivou expedici dílů partnerům značky Škoda na celém světě i prodejcům dalších koncernových značek na vybraných trzích se stará zhruba 550 zaměstnanců.
 
Škoda Auto zajišťuje prodej a distribuci náhradních dílů od roku 1992, kdy tuto činnost převzala od státního podniku Mototechna. Od otevření nového skladu a distribučního centra Škoda Originálních dílů v Řepově na dohled od Mladé Boleslavi v roce 1999 společnost Škoda Auto svůj sklad originálních náhradních dílů postupně rozšiřovala. V letech 2011 a 2012 byl vybudován takzvaný regálový sklad (HRL), který rovněž citelně přispěl ke zvýšení kapacity skladu. Aktuální rozšíření skladové plochy o dalších 31 000 m2 bylo zahájeno v prosinci 2016 a dokončeno v březnu letošního roku.
 
Na příjmu se v jednotlivých halách denně schází díly od celkem 1944 dodavatelů z České republiky a dalších 44 zemí. Kapacita příjmových pracovišť je okolo 200 odbavených nákladních vozů s paletami denně. Transport do jednotlivých skladů a až na expedici zajišťuje 142 elektrických vozíků. Tok veškerého materiálu je řízen systémy SAP a ITM, které pomocí skenování čárového kódu v kombinaci s mobilními terminály zajistí, že každá paleta dorazí na správné místo určení ve správném množství a ve správný čas.
 
Zatímco v klasických paletových nebo regálových skladech manipuluje s díly obsluha vozíků, ve výškovém skladu, který pojme dohromady celkem 40 000 palet, je proces zaskladňování a vyskladňování plně automatický. V každé z 11 uliček o výšce 42 m pracuje automatický regálový zakladač, který se orientuje podle laserových paprsků. Za hodinu lze naskladnit či vyskladnit přes 200 palet. Palet je celkem 14 různých druhů.
 
Perfektně optimalizované logistické procesy ve Škoda Parts Center přinášejí českým autorizovaným servisům Škoda výrazné benefity, zejména, co se rychlosti dodání požadovaných náhradních dílů týká. Díky tomu mohou autorizované servisy Škoda poskytovat svým zákazníkům ještě lepší a rychlejší služby.
 
Všechny originální díly a příslušenství objednané dealery v ČR a na Slovensku do 18. hodiny večer jsou distribuovány do rána následujícího dne. Zakázky pro velké evropské země jsou odbaveny do 24 hodin, pro ostatní nejpozději do 8 dnů a do zámoří do 15 dnů. Denně odjede ze Škoda Parts Center v průměru 130 nákladních aut s díly a příslušenstvím. Materiál k zákazníkům putuje po silnicích, kolejích, vodě i vzduchem. Nejvzdálenějším místem, kam se zakázky s díly značky Škoda dopravují, je Nový Zéland, což je vzdušnou čarou 18 135 km.
 
Škoda Parts Center - zajímavosti
- Ve Škoda Parts Center je využíváno 142 kusů manipulační techniky, která je denně v provozu celkem 1065 motohodin
- Měsíčně je vyexpedováno také cca 50 kontejnerů
- Z hlediska expedice jsou nejsilnějšími měsíci v roce říjen, listopad a první polovina prosince
- Nejstarším dostupným dílem ve Škoda Parts Center je spouštěcí spínač zapalování, který se od 1. 8. 1976 používal pro modely Škoda 105/120/130/135/136 a Garde, později pak pro modely Favorit/Forman a Felicia
- Pět nejčastěji expedovaných skupin dílů: aero stírací lišty, znak Škoda, halogenový světlomet, blatník a zadní skupinová svítilna.
  • Škoda Parts Center - největší sklad originálních dílů v ČR
  • Škoda Parts Center - největší sklad originálních dílů v ČR
  • Škoda Parts Center - největší sklad originálních dílů v ČR
  • Škoda Parts Center - největší sklad originálních dílů v ČR