škoda poodhaluje velké suv kodiaq | Aktuality | autoweek.cz

Škoda poodhaluje velké SUV Kodiaq

Škoda poodhaluje velké SUV Kodiaq

07.07.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Velkým SUV Kodiaq vstupuje značka Škoda do nového segmentu. Současně jej uvádí jako začátek ofenzivy s vozy SUV. Spolu s novou generací modelu Yeti se tedy můžeme těšit na další významné novinky. Na trh bude model uveden počátkem roku 2017.
Ofenzívou s vozy SUV chce automobilka oslovit nové skupiny zákazníků, zvýšit své tržní podíly, posílit svou pozici na světových trzích, a kdo ví - třeba i vstoupit na zcela nové perspektivní trhy, na nichž dosud nepůsobí.
 
Škoda Auto zahajuje svou velkou SUV-ofenzívu s modelem Škoda Kodiaq. Velké SUV je dlouhé 4,70 m při rozvoru 279 cm (obě hodnoty jsou o něco větší než Volkswagen Tiguan) a nabízí největší zavazadlový prostor ve své třídě. Podobně jako přímá konkurence v tomto segmentu i Kodiaq nabídne volitelnou třetí řadu sedadel, stejně jako špičkové systémy v oblasti konektivity, asistenčních systémů a infotainmentu. Mezi moderní řešení konektivity patří také mobilní on-line služby pro detailní informace a nejvyšší bezpečnost.
 
Prostorný i praktický
V pěti i sedmimístné verzi nabízí Škoda Kodiaq dostatek prostoru pro všechny cestující i jejich zavazadla. Pětimístný vůz má objem zavazadlového prostoru až 720 l, po sklopení sedadel ve druhé řadě 2065 l. I v sedmimístné verzi je k dispozici zavazadelník o solidním objemu 270 l. Podélně posuvná zadní sedadla jsou součástí sériové výbavy. Sklon opěradel lze podle potřeby nastavovat.
 
Škoda Kodiaq představuje nové inovativní nápady pod heslem Simply Clever. Jedním z nich je automaticky výsuvná plastová ochrana hran dveří, která zabraňuje poškození při jejich otevírání dveří. Pro dlouhé jízdy je připraven Paket spánek se speciálními hlavovými opěrkami.
 
Konektivita
Infotainment vychází z druhé generace koncernové modulární stavebnice. Nabízí moderní funkce i rozhraní a je vybaven kapacitními dotykovými displeji. Vrcholné systémy Columbus a Amundsen disponují funkcí WLAN-hotspot. Pro infotainment Columbus je v nabídce na přání LTE modul, který umožňuje internetové připojení na bázi v současnosti nejrychlejšího mobilního standardu. S ním mohou být cestující připojeni k internetu či posílat e-maily ze svých telefonů nebo tabletů.
 
Nové on-line mobilní služby značky Škoda odpovídají rychlostnímu standardu LTE. Jsou rozdělené do dvou kategorií: On-line služby infotainmentu, sloužící pro informace a navigaci, a služby Care Connect, které pomáhají při poruchách a v nouzi. Tlačítko nouzového volání eCall, které v Evropě bude předepsaným standardem od roku 2018, je součástí sériové výbavy v rámci služby Care Connect. Další on-line služby fungují prostřednictvím aplikace Škoda Connect App. S nimi lze vůz na dálku kontrolovat, konfigurovat a najít pomocí chytrého telefonu.
 
Inteligentní propojení mezi vozem a chytrým telefonem dosahuje v modelu Kodiaq nové úrovně. Platforma SmartLink se standardy Apple CarPlay, Android Auto, MirrorLink a SmartGate je součástí volitelné nabídky k základnímu infotainment systému Swing. Pro vyšší infotainment systémy je SmartLink součástí sériové výbavy. Phonebox s indukčním nabíjením připojuje chytrý telefon k anténě vozidla a současně jej bezdrátově nabíjí.
 
Asistenční systémy
Pro Kodiaq jsou připraveny i nezbytné asistenční systémy. Vnější kamery Area View jsou novinkou pro značku Škoda. Ukazují na palubním displeji několik pohledů na okolí vozu. Pokud je připojen přívěs, převezme při pomalém couvání řízení asistent pro jízdu s přívěsem. Novinkou je prediktivní ochrana chodců, která doplňuje systém Front Assist. Nová je rovněž funkce zabrzdění při zajíždění a couvání z parkovacího místa. Škoda Kodiaq samočinně zabrzdí, jakmile za sebou rozpozná překážku.
 
Pro model Škoda Kodiaq jsou k dispozici i další asistenční systémy. Udržují dostatečný odstup před následovanými vozidly, ulehčují řidiči přejíždění z pruhu do pruhu nebo ho naopak v jízdním pruhu udržují. Také upozorňují na důležité dopravní značky a asistují při parkování.
 
Motory a podvozek
Při zahájení prodeje modelu Škoda Kodiaq na počátku roku 2017 budou zákaznici moci volit mezi pěti pohonnými jednotkami - dvěma motory TDI a třemi TSI. Nevýkonnějším zážehovým motorem je bude 2,0 TSI s výkonem 132 kW (180 k) s nově vyvinutým procesem spalování. Přenos točivého momentu zajišťují šestirychlostní přímo řazená převodovka nebo dvouspojková převodovka DSG. Poháněna budou přední nebo všechna kola.
 
Díky výraznému podílu vysokopevnostní oceli je nosná struktura karoserie relativně lehká.
 
Pro ještě atraktivnější zážitek z jízdy budou v nabídce výbav i volba jízdního profilu Driving Mode Select a adaptivní podvozek DCC. S nimi lze v několika módech nastavit řízení, odezvu plynového pedálu, řazení převodovky DSG a funkci tlumičů.
 
Při jízdě v těžším terénu řidiče vozu s pohonem 4×4 podporuje volitelný režim Off-road. Stiskem tlačítka se všechny relevantní systémy - management motoru, asistenční systémy a elektronické podvozkové systémy ABS a ESC - přizpůsobí podmínkám jízdy v terénu. V případě, že je automobil vybaven DCC, lze nastavit i tlumiče.
 
Vyvinuto i vyráběno v České republice
„Naše nové SUV Škoda Kodiaq je vůz se silnými outdoorovými kvalitami. Spojuje aktivní životní styl s klasickými přednostmi značky – vysokou funkčností a nadprůměrnou prostorností. Jako vždy jsme si při vývoji stanovili cíl nabídnout kus auta navíc a vytvořit tak nejlepší nabídku v segmentu. Škoda Kodiaq přijíždí se svým atraktivním designem a patřičně na sebe upoutává pozornost,“ říká předseda představenstva společnosti Škoda Auto Bernhard Maier.
 
Vůz byl vyvinut vlastními konstruktéry a designéry Škoda Auto s využitím koncernové modulové platformy MQB. Vyrábět se bude v závodě v Kvasinách.
  • Škoda poodhaluje velké SUV Kodiaq
  • Škoda poodhaluje velké SUV Kodiaq
  • Škoda poodhaluje velké SUV Kodiaq
  • Škoda poodhaluje velké SUV Kodiaq
  • Škoda poodhaluje velké SUV Kodiaq
  • Škoda poodhaluje velké SUV Kodiaq
  • Škoda poodhaluje velké SUV Kodiaq
  • Škoda poodhaluje velké SUV Kodiaq
  • Škoda poodhaluje velké SUV Kodiaq