škoda vyrábí nové zážehové motory | Aktuality | autoweek.cz

Škoda vyrábí nové zážehové motory

Škoda vyrábí nové zážehové motory

03.12.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda posiluje výrobu agregátů v České republice. V závodě Mladá Boleslav byla zahájena výroba nové generace zážehových motorů 1,2 TSI a 1,4 TSI pro modely různých koncernových značek.

Škoda ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi zahájila výrobu nových zážehových motorů. Výrobní kapacity motoru EA 211 ve variantách 1,2 TSI a 1,4 TSI činí maximálně 2200 vozů denně. Tyto motory s přímým vstřikováním benzinu se budou montovat primárně do modelů značek Škoda, dále pak také do vozů Audi, Seat a VW. Přednostmi nových motorů jsou nižší hmotnost, spotřeba i emise.

„Pokračujeme v rozšiřování našich kapacit pro výrobu motorů a převodovek,“ říká Michael Oeljeklaus, člen představenstva společnosti Škoda Auto pro oblast výroby a logistiky. "Výroba motorů řady EA211 posílí naši výrobní základnu v České republice a podtrhuje důležitou roli produkce společnosti Škoda Auto pro koncern Volkswagen.“

Koncernová řada motorů EA211 zahrnuje celkem čtyři varianty tří- a čtyřválcových motorů o zdvihovém objemu 1,0 až 1,6 l. Turbodmychadlem přeplňované čtyřválce TSI (Turbocharged Stratified Injection), využívající čtyřventilovou technologii, mají nižší vnitřní tření, sníženou vlastní hmotnost a optimalizovaný teplotní management. To vše výrazně snižuje spotřebu a emise.

Zahájení výroby motorů generace EA211 ve variantách o zdvihovém objemu 1,2 a 1,4 litru je už druhým náběhem ve výrobě agregátu společnosti Škoda v rozmezí několika týdnů. Od října vyrábí závod ve Vrchlabí dvojspojkovou převodovku DQ200 pro koncern Volkswagen. Kapacita činí v současné době 1000 převodovek denně. Do poloviny roku 2013 bude závod vyrábět až 1500 převodovek denně.

Rozšiřování výroby agregátů je součástí rozsáhlého investičního programu společnosti Škoda Auto v České republice. Do něj patří také rozšiřování vývojových kapacit. Automobilka v současné době rozšiřuje své technologické a vývojové centrum v Česaně, v blízkosti hlavního sídla společnosti v Mladé Boleslavi. Do stavby 21 nových zkušeben motorů a komponent investuje společnosti více než 34 milionů eur. Je to jedna z největších investic v oblasti vývoje, kterou jsou v současné době v České republice realizovány.