škoda vision rs s podobou rapidu | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Vision RS s podobou Rapidu

Škoda Vision RS s podobou Rapidu

02.10.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Kompaktní studie Škoda Vision RS, vystavená v Paříži, ukazuje podobu budoucího modelu značky Škoda v segmentu kompaktních vozů - nástupce Rapidu Spaceback. Současně přibližuje styl budoucích sportovních vozů RS, ale také uvádí plug-in hybridní pohon.
Hned několik novinek v jednom konceptu ukazuje studie Škoda Vision RS. V této kombinaci se v sériové produkci neobjeví, ale každá samostatně už brzy obohatí nabídku značky.
 
Pětidveřová koncepční studie zaujme velkým prostorem. Její délka je 4356 mm, rozvor náprav 2650 mm, nabízí místo pro čtyři cestující a objem zavazadlového prostoru je 430 l. V podobě velmi blízké studii se už brzy (snad ještě letos) představí nástupce modelu Rapid Spaceback, který by měl přijít i s novým jménem. Profil karoserie ukazuje, že navzdory změně výrazu vozu a doplňkům určeným pro verze RS bude základní profil vozu zachován.
 
Plug-in hybridní pohon
Plug-in hybridní pohon kombinuje zážehový motor 1,5 l/110 kW (150 k) s elektromotorem o výkonu 75 kW a dosahuje systémový výkon 180 kW (245 k). Elektromotor je napájen lithio-ionovým akumulátorem s celkovou kapacitou 13 kWh, z něhož lze využít 9,9 kWh. Emise CO2 jsou 33 g/km. Minimalistická páka voliče, zabudovaná ve středové konzoli, ovládá elektronické řazení automatické převodovky DSG shift-by-wire.
 
Řidič má možnost výběru ze tří jízdních režimů: Normal, EV nebo Sport. Režim Normal se používá pro kombinovanou jízdu na benzin a elektřinu, režim EV pro čistě elektrický pohon a režim Sport se aktivuje pro rychlou jízdu tam, kde je zapotřebí maximální výkon. Pokud se řidič rozhodne pro čistě elektrický pohon (režim EV), ujede při plně nabitém akumulátoru až 70 km. Studie dosahuje zrychlení z 0-100 km/h za 7,1 s a maximální rychlost 210 km/h.
 
Plug-in hybridní pohon se už v řpíštím roce objeví v modelu Superb.
 
Řekněte si Alexe
V interiéru zaujme velký centrální displej jako operační místo pro ovládání a infotainment. Ta umožňuje ovládání mnoha funkcí vozidla, jako například výběru tří jízdních režimů, ale i mnoha funkcí infotainment systému a konektivity. Stejně jako u studie Škoda Vision X lze barevnou dotykovou obrazovku s vysokým rozlišením vysunout stisknutím tlačítka a použít ji jako nabíjecí dokovací stanici pro chytrý telefon, který vytvoří internetové připojení. Informace o vozidle jsou dostupné pomocí hlasového asistentu Alexa od společnosti Amazon, který je nyní integrován do služeb Škoda Connect.
 
Zapojení hlasového asistentu Alexa společnosti Amazon do služeb Škoda Connect představuje další krok do digitální budoucnosti. Pomocí reproduktoru Amazon Echo nebo aplikace Alexa v chytrém telefonu si může řidič vozu Škoda zjistit údaje o vozidle na dálku nebo z domova. Nejprve si musí stáhnout aplikaci Alexa Škoda Connect Skill a připojit se ke svému uživatelskému účtu Škoda Connect. Po jednoduchém dotazu odpoví Alexa například, kolik benzinu zbývá v palivové nádrži, zda jsou dveře a okna zavřeny nebo kdy je příští termín servisní prohlídky. Po úspěšné pilotní fázi v Německu a Velké Británii mohou řidiči vozů Škoda po celém světě v budoucnu využívat novou službu v anglickém a německém jazyce. Třetím nabízeným jazykem je francouzština a již brzy bude služba k dispozici i ve španělské verzi.
 
Služby Care Connect zahrnují i Proaktivní servisní službu, která v případě potřeby naváže spojení se zákaznickým nebo odborným servisem. Po aktivaci aktivních zádržných systémů naváže Tísňové volání automaticky spojení s centrálou Tísňového volání. Tísňové volání lze spustit i manuálně stisknutím tlačítka.
 
  • Škoda Vision RS s podobou Rapidu
  • Škoda Vision RS s podobou Rapidu
  • Škoda Vision RS s podobou Rapidu
  • Škoda Vision RS s podobou Rapidu
  • Škoda Vision RS s podobou Rapidu
  • Škoda Vision RS s podobou Rapidu