škoda zaměstnanecké sbírky | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Zaměstnanecké sbírky

Škoda Zaměstnanecké sbírky

09.11.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Zaměstnanci společnosti Škoda Auto v rámci projektu Škoda Zaměstnanecké sbírky spolu s automobilkou podporují šest neziskových organizací. Postupně si tuto velmi záslužnou činnost představíme podrobněji - i jako inspiraci pro jiné firmy.
Škoda Auto se jako největší český průmyslový podnik výrazně angažuje v projektech definovaných firemní strategií CSR (Corporate Social Responsibility). Média s nimi seznamuje při neformálních workshopech. Tentokrát byl tématem projekt Škoda Auto Zaměstnanecké sbírky a tři konkrétní podporované projekty.
 
V oblasti firemní společenské odpovědnosti se Škoda Auto řídí strategií zaměřenou na čtyři hlavní priority: dopravní bezpečnost, bezbariérovou mobilitu, péči o děti a podporu technického vzdělávání. K nim se přidávají regionální programy: péče o zaměstnance a projekt Dobrý soused, který podporuje projekty přímo v místech výrobních závodů Škoda Auto.
 
Zajímavou aktivitou jsou Škoda Zaměstnanecké sbírky, společný projekt s podnikovými Odbory KOVO, do nichž se zapojují přímo zaměstnanci. Ti sami navrhují a volí organizace a projekty, které chtějí podporovat. Výši jejich dobrovolného příspěvku posléze automobilka zdvojnásobuje.
 
Zaměstnanci tak mají možnost přímo kontrolovat využití svých peněz, což do budoucna zvyšuje jejich důvěru v jimi podporované programy. To je zvláště důležité nyní, kdy lide nemají velkou důvěru v činnost neziskových organizací. Mnohdy mají pravdu, ale bylo by vážnou chybou kvůli této nedůvěře nepodporovat skutečně fungující programy, které tuto formu pomoci nutně potřebují. Zvláště když stát před časem za dob ministra Drábka ve velkém zrušil podporu mnoha velmi potřebných projektů.
 
 „Škoda Auto vnímá společenskou odpovědnost jako pevnou součást firemní politiky. Za každým z projektů, které podporujeme, vidíme příběhy konkrétních lidí, kterým můžeme ulehčit život a pomoci. Jsem potěšen, že projekt Zaměstnanecké sbírky nabírá na obrátkách a naši zaměstnanci se aktivně zapojují do podpory neziskových organizací, které si hlasováním sami vybírají,“ řekl člen představenstva Škoda Auto za oblast řízení lidských zdrojů Bohdan Wojnar.
 
Zaměstnanecké sbírky
Zaměstnanecké sbírky jsou ve Škoda Auto postaveny na kombinaci principů Payroll giving a Matching. Zaměstnanec přispívá libovolnou částkou vybrané neziskové organizaci ve formě srážky ze mzdy a firma tento příspěvek zdvojnásobuje. Mezinárodní dimenzi projektu zabezpečuje účast dětského domova Vasantrao Naik v indickém Aurangabádu, kterému firma posílá 20 % dorovnání - tyto peníze slouží na studium a životní náklady talentovaných chlapců domova. Ti po absolvování studia dostanou šanci pracovat v místním závodě.
 
Zaměstnanecké sbírky ve Škoda Auto fungují od roku 2014. Letos opět proběhla nominace neziskových organizací a zaměstnanci poté hlasovali o těch, které chtějí podporovat. Projekt budí velký zájem - hlasování se zúčastnilo 13 368 zaměstnanců. Ti rozhodli o šesti neziskových organizacích, které budou v systému Škoda Zaměstnaneckých sbírek podporovány v období 2016-2018:
- Bezpečně na silnicích (projekt: Den s dopravní výchovou)
- Helppes (projekt: Pomoc přichází na čtyřech tlapkách)
- Světluška (projekt: Stipendia a pedagogická asistence pro zrakově postižené děti)
- Život dětem (projekt na věcnou podporu sociálně slabých rodin)
- OS ORION (doprava a realizace víkendových aktivit pro handicapované děti na Rychnovsku)
- ČSOP Klenice (ochrana životního prostředí v Mladé Boleslavi, Vrchlabí a na Rychnovsku).
 
Za prvních 9 měsíců druhého kola se do sbírek zapojilo 1507 zaměstnanců. Částka vybraná jen za září 2016 dosáhla 180 000 Kč. To představuje o 25 % více účastníků a dvojnásobek vybraných prostředků oproti září 2015.
 
V následujících dnech vám blíž představíme spolupráci Škody Auto s organizacemi Helppes, Světluška a Život dětem.
  • Škoda Zaměstnanecké sbírky
  • Škoda Zaměstnanecké sbírky
  • Škoda Zaměstnanecké sbírky
  • Škoda Zaměstnanecké sbírky