škoda zveřejnila kresby nové fabie | Aktuality | autoweek.cz

Škoda zveřejnila kresby nové Fabie

Škoda zveřejnila kresby nové Fabie

22.04.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Čtvrtá generace oblíbeného modelu Škoda Fabia bude výrazně větší. Světová premiéra proběhne v květnu.

Škoda Auto naznačila prvními skicami podobu čtvrté generace modelu Fabia. Malý vůz bude výrazně větší než jeho úspěšní předchůdci - o 111 mm delší (tj. 4103 mm) a o 48 mm širší (1778 mm) než stávající třetí generace. Podobu vozu ovlivňují především široká maska chladiče, úzké, ostře tvarované přední Full LED světlomety a zadní svítilny s LED technologií.
 
Protáhlý střešní spoiler zajišťuje společně s aerodynamicky optimalizovanými vnějšími zpětnými zrcátky a aktivní žaluzií chladiče umístěné ve spodním otvoru pro přívod vzduchu na předním nárazníku vynikající aerodynamiku.
 
Nová Fabia je poprvé postavena na modulární platformě MQB-A0 koncernu Volkswagen. Přechod na platformu MQB-A0 přináší nové možnosti v uspořádání prostoru a vytváří ještě více místa pro cestující a zavazadla. Zavazadlový prostor se zvětší o 50 l (tj. 380 l).
 
O mechanické stránce Škoda Auto sice zatím mlčí, nicméně je jasné, že pohonné jednotky budou do značné míry ve shodě s modernizovaným Seatem Ibiza, uváděným v těchto dnech a používajícím stejnou platformu MQB-A0. Základním motorem tedy bude nepřeplňovaný tříválec 1,0 MPI s 59 kW (80 k)/93 N.m kombinovaný s pětirychlostní převodovkou. Přeplňovaný zážehový tříválec 1,0 TSI bude ve výkonových verzích 70 kW (95 k )/175 N.m s pětirychlostní převodovkou a 81 kW (110 k)/200 N.m v kombinaci se šestirychlostní převodovkou nebo sedmistupňovou dvouspojkovou automatickou DSG. Vrcholem nabídky bude čtyřválec 1,5 TSI Evo se 110 kW (150 k) a 250 N.m ve spojení s převodovkou DSG. Platforma MQB A0 ovšem neumožňuje jakoukoliv podobu elektrifikace.
 
Škoda Fabia je od svého uvedení na trh v roce 1999 jedním z nejprodávanějších vozů ve své třídě.  První generace, která byla v roce 2000 uvedena na trh také jako Combi, dosáhla za 8 let počtu 1,79 milionu vyrobených vozů. Druhá generace, představená v roce 2007, si našla 1 704 000 zákazníků. Třetí generace, uvedená na trh v roce 2014, přidala další milion prodaných vozů. Celkový počet přes 4,5 milionů vyrobených vozů Fabia překonává pouze model Octavia.

  • Škoda zveřejnila kresby nové Fabie
  • Škoda zveřejnila kresby nové Fabie
  • Škoda zveřejnila kresby nové Fabie
  • Škoda zveřejnila kresby nové Fabie
  • Škoda zveřejnila kresby nové Fabie