škoda auto vyrobila sedmimiliontou převodovku mq 200 | Aktuality | autoweek.cz

Škoda Auto vyrobila sedmimiliontou převodovku MQ 200

Škoda Auto vyrobila sedmimiliontou převodovku MQ 200

13.11.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V mladoboleslavském výrobním závodě společnosti Škoda Auto byla vyrobena sedmimiliontá převodovka typu MQ 200 od počátku výroby převodovek v roce 2000.
Škoda Auto ve svých závodech v Mladé Boleslavi a Vrchlabí vyrábí převodovky pro vlastní modely i vozy dalších značek koncernu Volkswagen. Škoda Auto v obou výrobních závodech zavádí nejmodernější technologie s cílem ergonomičtějšího uspořádání pracovišť a lepší podpory svých pracovníků. Výroba převodovek sází na principy Průmyslu 4.0. Při montáži podporuje pracovníky 12 robotů KUKA. Ty například nasazují šrouby nebo plní převodovky olejem.
 
Přímo řazené  pěti- a šestirychlostní převodovky typu MQ 200 jsou navrženy pro motory s točivým momentem až 200 N.m. V současnosti společnost Škoda Auto v Mladé Boleslavi denně vyrobí 1500 kusů těchto převodovek na dvou výrobních linkách. Převodovka MQ 200 se vyrábí v celkem 50 různých konfiguracích, které se montují do modelů různých značek koncernu Volkswagen.
 
Produktové portfolio společnosti Škoda Auto v současnosti zahrnuje tři typy převodovek. V Mladé Boleslavi se kromě typu MQ 200 vyrábí i převodovky typu MQ/SQ 100 a ve Vrchlabí se od roku 2012 vyrábí automatické převodovky pod označením DQ 200. Celkový objem výroby všech typů převodovek v Mladé Boleslavi a ve Vrchlabí činí zhruba 4800 kusů denně. Škoda Auto doposud v obou výrobních závodech vyrobila celkem přes deset milionů převodovek.
 
V rámci celosvětové produkce pro koncern Volkswagen hraje výroba převodovek ve Škoda Auto ústřední roli. S cílem zvýšení výrobní kapacity převodovek MQ 200 Škoda Auto investuje letos a příští rok přes 65 milionů eur do výrobní techniky. Kromě toho Škoda Auto v posledních letech investovala přes 8 milionů eur do vybavení nové zkušebny převodovek.