slunce dobíjí i v praze lehovci | Aktuality | autoweek.cz

Slunce dobíjí i v Praze Lehovci

Slunce dobíjí i v Praze Lehovci

08.04.2022 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V síti E.on Drive v České republice je druhá dobíjecí stanice, která čerpá energii přímo ze slunce. Stojí u prodejny Penny.
Společnost E.on instalovala u svého prvního firemního zákazníka dobíjecí stanici pro elektromobily, která čerpá energii přímo ze slunce. Tou mohou řidiči dobít u prodejny Penny v Praze Lehovci. E.on s Penny spolupracuje dlouhodobě i na dalších řešeních, jako jsou fotovoltaické elektrárny na střechách prodejen.
 
Řidiči elektromobilů u prodejny Penny na pražském Lehovci najdou rychlodobíjecí stanici, která je pod přístřeškem, na němž je osazeno 18 fotovoltaických panelů s celkovým výkonem 8,1 kWp. Celé zařízení je konstruováno tak, že řidiči, kteří přijedou, budou při slunečném počasí čerpat energii přímo z panelů na střeše nad dobíječkou. Celý systém je navíc osazen bateriovým úložištěm o kapacitě 34,8 kWh, takže řidiči budou moci dobíjet elektřinou, i když nebude svítit slunce. A pokud se stane, že by došla energie i v bateriovém úložišti, tak se systém přepne na odběr elektrické energie ze sítě.
 
První dobíjecí stanici u prodejny Penny E.on postavil na pražském Lehovci už v roce 2018. Od té doby stojí rychlodobíjecí stanice E.on Drive u 10 marketů Penny. Nejnovější E.on zprovoznil v únoru v Příbrami. Postupně vznikají i u dalších obchodů - celkem by jich mělo být v blízké budoucnosti 50.