novela zákona přinese větší bezpečnost prodeje i nákupu ojetin | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Novela zákona přinese větší bezpečnost prodeje i nákupu ojetin

Novela zákona přinese větší bezpečnost prodeje i nákupu ojetin

23.12.2014 | | Tiskové zprávy

Od 1. ledna 2015 vejde v platnost novela zákona, kterou připravilo Ministerstvo dopravy. Cílem novely je ztížit, resp. zabránit podvodnému jednání při přepisu vozidel z původního vlastníka na nového majitele, a to tím, že již nebude možné provádět tzv. polopřevody.

AAA Auto novelu vítá, jako největší přínos pro trh s ojetými automobily v ní vidí zejména zvýšení bezpečnosti jak pro prodávající, tak pro kupující. AAA Auto se na změny v převodech automobilů od 1. 1. 2015 připravilo v předstihu.

 

V současnosti je v registru vozidel evidováno několik stovek tisíc automobilů, které mají nejasný původ nebo chybné dokumenty. Zjistit vlastníka je někdy i nadlidský úkol. Zákonodárci si tak od nového zákona slibují, že od nového roku začne docházet k pročišťování registru.

 

„Trh se navíc rychle zbaví prodejců, kteří nebudou schopni opatření zákona plnit, což zcela jistě napomůže transparentnosti celého sektoru. Vozidla, která nebudou mít dokumentaci v pořádku, již nebude možné přihlásit. Pokud si tedy dobře neprověříte, od koho vůz kupujete, a zda je k prodeji po právní stránce dobře připravený, riskujete, že s vozem nebudete moci vůbec jezdit,“ upozornila generální ředitelka AAA Auto Karolína Topolová (na fotografii).

 

Od nového roku budou ojeté automobily přepisovat bazary na sebe. Jedině tímto způsobem lze zabránit nelegálním nebo nejasným machinacím s vozy nebo příslušnými doklady. Nové předpisy navíc výrazně chrání kupující převáděných aut od fyzických osob stejně jako od autobazarů. Součástí celého procesu převodu bude evidence stavu vozidla, počet najetých kilometrů a informace o dalším uskutečněném prodeji vozidla.

 

„Zákon novými povinnostmi pro prodejce zejména v oblasti převodů ojetin dále omezuje možnosti podvodů v malých bazarech, které již avizovaly, že se budou se změnami jen těžko vyrovnávat. To bude znamenat další zhoršení kvality služeb pro zákazníky, kteří již nyní masivně přecházejí k velkým prodejcům. Vozy bude například možné přehlásit jen v místě původní registrace, budou zapotřebí ověřené plné moci. Naše autocentrum s celorepublikovou sítí nesporně získává výhodu, protože nemá problém nová administrativní opatření řešit tak, aby neměla negativní vliv na zákazníky. Máme síť 21 poboček, v každém kraji jsme minimálně v jednom městě. Proto pro zákazníky vždy vozidlo zaregistrujeme sami, ať už bude auto pocházet z jakéhokoliv místa v České republice, aniž by museli kamkoliv cestovat. Plné moci pomůžeme zákazníkům ověřit, vezmeme je na Czechpoint nebo k notáři vozy našeho zákaznického servisu,“ dodala Karolína Topolová.

 

Na chystanou změnu se AAA Auto připravuje už několik měsíců. Zavádí příslušná opatření, která zajistí zákazníkům na výkupu i prodeji hladký průběh obchodu. Na webu jsou již v příslušné sekci k dispozici ke stažení vzory plných mocí, které by si zákazníci měli nechat úředně ověřit ještě před návštěvou v autocentru. To jim umožní zrealizovat prodej či nákup vozu kdykoliv, ať už půjde o večerní hodiny nebo víkend.