španělsko evropským centrem elektromobility | Aktuality | autoweek.cz

Španělsko evropským centrem elektromobility

Španělsko evropským centrem elektromobility

09.03.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Koncern Volkswagen, společnost Seat S.A. a španělská vláda sdílejí vizi Španělska jako budoucího centra elektromobility se značkou Cupra jako čistě elektrickou. K tomu čeká podporu z fondů EU.
Sídlo společnosti Seat S.A. v Martorellu u příležitosti oslav 70. výročí španělského výrobce automobilů navštívili španělský král Filip VI. a předseda španělské vlády Pedro Sánchez. Doprovázeli je předseda představenstva koncernu Volkswagen a předseda dozorčí rady společnosti Seat Herbert Diess a předseda představenstva společnosti Seat S.A. Wayne Griffiths. Mezi dalšími hosty byli i ministr průmyslu Reyes Maroto a členové správní rady společnosti Seat Stefan Piëch a Mark Porsche.
 
Cílem ekonomické oživení Španělska
Koncern Volkswagen, společnost Seat S.A. a španělská vláda během návštěvy zdůraznily společnou vizi trvale udržitelné transformace automobilového průmyslu. Koncern Volkswagen a Seat S.A. vyjádřily ochotu spolupracovat na přeměně průmyslové infrastruktury a výstavbě ekosystému pro elektromobilitu a urychlit ekonomické oživení Španělska. Společnost již loni oznámila záměr do roku 2025 investovat 5 miliard eur do elektromobility.
 
V hlavních rysech byl nastíněn projekt urychlení vývoje ekosystému pro elektromobilitu pod vedením koncernu Volkswagen a společnosti Seat S.A. Tento projekt umožní spolupráci klíčových organizací z různých odvětví, například energetické firmy Iberdrola, telekomunikační společnosti Telefónica, finančního domu CaixaBank, technologického centra Asti nebo velkých dodavatelů pro automobilový průmysl, jakými jsou Gestamp nebo Antolín.
 
Španělsko chce urychlit vytvoření elektromobilového ekosystému, podpořit poptávku a vybudovat veřejnou nabíjecí infrastrukturu. Společná vize budoucnosti zahrnuje lokální výrobu malých elektromobilů v závodě Martorell a místní výrobu článků a modulů akumulátorů.
 
„Španělsko se může vyvinout v evropské centrum elektromobility. Sdílíme vizi španělské vlády: transformaci automobilového průmyslu. Doufám, že Komise EU má politickou vůli uskutečnit tento prestižní projekt, který má pro Španělsko historickou důležitost,“ řekl Herbert Diess.
 
Herbert Diess chce značku Cupra čistě elektrickou
Před něco víc než třemi lety španělská automobilka Seat uvedla na trh sportovní verze Cupra jako samostatnou podznačku pro vysokovýkonné modely. Crossover Formentor je prvním vozem Cupra, který nevychází ze stávajícího produktu Seat a je nabízen s plug-in hybridním pohonem.
 
Ještě letos se přidá kompaktní hatchback s čistě elektrickým pohonem Born jako sériový model odvozený z konceptu el-Born z roku 2020. Born se stane začátkem proměny, protože Cupra se změní v čistě elektrickou značku. Oznámil to ředitel Volkswagenu Herbert Diess: „Cupra se stane mladistvou a plně elektrickou značkou automobilů. Born, který přijde později v roce 2021, vyvolal dobrý první dojem - vysoce emotivní a více Cupra než cokoli předtím.“
 
Born se bude od druhé poloviny roku vyrábět v německém závodě VW na stejném výrobním zařízení jako Volkswagen ID.3. To je logické, protože Born z velké části vychází z ID.3. Další v řadě bude sportovní crossover s nulovými emisemi vycházející z plně elektrického konceptu Tavascan.
 
„Seat/Cupra se postupně promění a ze závodu Martorell se postupně stane výrobní závod určený výhradně pro elektromobily. Naším plánem je výroba potřebných akumulátorů ve Španělsku, kde by se udržovaly nízké logistické náklady a využívala se zelená energie k ochraně životního prostředí. K tomu ale potřebujeme podporu ze strany úřadů. Cupra se může stát plně elektrickou značkou pokud projekt podpoří Evropská komise,“ uvedl Diess.
 
  • Španělsko evropským centrem elektromobility
  • Španělsko evropským centrem elektromobility
  • Španělsko evropským centrem elektromobility
  • Španělsko evropským centrem elektromobility
  • Španělsko evropským centrem elektromobility