španělsko investuje do elektromobility - z fondů eu | Aktuality | autoweek.cz

Španělsko investuje do elektromobility - z fondů EU

Španělsko investuje do elektromobility - z fondů EU

13.07.2021 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Španělsko investuje 4,3 miliardy eur do výroby elektricky poháněných vozidel. Většina investic bude financována z fondů Evropské unie pro obnovu.
Španělská vláda oznámila, že země investuje 4,3 miliardy eur do nastartování výroby elektricky poháněných vozidel a akumulátorů v rámci národního investičního programu financovaného převážně z fondů Evropské unie pro obnovu.
 
Evropský automobilový průmysl prochází dramatickým posunem směrem k elektricky poháněným vozidlům. Španělsko bojuje s Německem a Francií o peníze z fondů EU aby realizovalo úplnou přeměnu dodavatelských řetězců a obnovilo své výrobní základny. Španělsko je druhým největším evropským producentem automobilů.
 
Předseda vlády Pedro Sánchez uvedl, že plán bude zahrnovat celý výrobní řetězec a poskytne granty společnostem s cílem vybudovat první továrnu na akumulátory v zemi a podpořit výrobu elektrických vozidel. „Je důležité, aby Španělsko rychle reagovalo a předjímalo tuto transformaci evropského automobilového průmyslu,“ uvedl a dodal, že soukromý sektor by podle vládních odhadů mohl na tuto iniciativu od roku 2021 do roku 2023 přispět dalšími 19,7 miliardy eur.
 
S novou investicí, která je součástí balíčku ve výši 13 miliard eur vyčleněných na udržitelnou mobilitu, Sánchez očekává, že příspěvek automobilového průmyslu k hospodářské produkci země do roku 2030 vzroste na 15 % místo dnešních 10 %. Tento program by měl podpořit vytvoření až 140 000 nových pracovních míst a posílit národní hospodářství o 1 % - 1,7 %. Zaměřuje se na to, aby počet nově registrovaných elektromobilů v roce 2023 díky vládní podpoře jejich nákupu a rozšiřování nabíjecích stanic dosáhl 250 000, což bude znamenat velký skok z 18 000 registrovaných elektromobilů v roce 2020.
 
Španělsko  jako jeden z hlavních příjemců z programu obnovy EU ve výši 750 miliard eur získá do roku 2026 granty ve výši přibližně 70 miliard eur na pomoc při oživování ekonomiky, která byla těžce zasažena krizí Covid-19.
 
Zatímco už se ohlásilo několik uchazečů ze soukromého sektoru, usilujících o část finančních prostředků, španělská značka koncernu Volkswagen Seat vytvořila alianci se společností Iberdrola, aby vypracovaly společnou nabídku. Jejich zapojení by zapadalo do širšího projektu, který plánují a který zahrnuje všechny prvky výroby elektrických vozidel od těžby přes výrobu akumulátorů až po produkci kompletního vozidla v montážním závodě Seat na předměstí Barcelony.