speciální chladicí kapalina pro nejrychlejší elektromobil | Aktuality | autoweek.cz

Speciální chladicí kapalina pro nejrychlejší elektromobil

Speciální chladicí kapalina pro nejrychlejší elektromobil

18.02.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Prototyp elektromobilu tchajwanské společnosti Xing Mobility nazvaný Miss R dosáhne rychlost až 270 km/h. Umožňuje mu to patentovaný systém chlazení baterií, jehož efektivita spočívá ve využití speciální kapaliny Novec od technologické společnosti 3M.
Společnost Xing Mobility se sídlem v Taipei přichází s prototypem elektromobilu, který pohánějí čtyři elektromotory o celkovém výkonu až 1000 kW (1 MW) s točivým momentem 1720 N.m v rozsahu otáček o až 4500/min. Zakladatel Xing Mobility Royce YC Hong pro Miss R uvádí největší rychlost 270 km/h a zrychlení z 0 na 100 km/h za 1,8 s. Xing Miss R ale je stále ještě ve fázi vývoje. Bude mít délku 4000 mm při rozvoru náprav 2950 mm a hmotnost 1500 kg. S akumulátory o kapacitě 52 kWh by největší dojezd měl být 250 km.
 
Xing Mobility chystá výrobu 20 kusů, které by měly být uvedeny na trh koncem letošního roku. Xing Mobility ale nechce stát se výrobcem elektromobilů. Spíše by ráda figurovala jako dodavatel elektrických pohonných systémů pro výrobce osobních nebo užitkových aut. Miss R proto představuje spíš formu propagace společnosti a jejích schopností.
 
Za výkonem modelu Miss R stojí patentovaný systém chlazení baterií. Motory získávají energii z celkem 42 lithio-inových článků uložených ve speciální kapalině Novec 7200 od technologické společnosti 3M. Každý z článků má nominální napětí 4,2 V, kapacitu 147 Ah a vybíjecí proud 294 A. Kapalina Novec je elektricky nevodivé médium, které se používá například k hašení požárů, chlazení počítačů, ale také jako čisticí rozpouštědlo a médium použitelné v dalších průmyslových odvětvích. Zároveň je velmi bezpečné, chemicky stabilní a šetrné k přírodě. Pod názvem Novec 7200 se skrývá hydrofluorether HFE. Má výhodný bod varu, je dobře kompatibilní s plasty, nevodivý a nepoškozuje ozonovou vrstvu.
 
Právě díky jedinečným vlastnostem, jako je dobrý přenos tepla, nehořlavost a nulová toxicita, se podařilo dosáhnout tak vysokého a současně stabilního výkonu vozidla, a to navíc s mnohem menším počtem lithiových článků. Xing Mobility také nevolí cestu dobíjení baterie ve voze, ale jde alternativní cestou rychlé výměny akumulátorů, kterou díky efektivnímu systému zvládne za pět minut.
 
„I přes to, že Novec už našel využití v mnoha oblastech, teprve až Xing Mobility napadlo použít ho pro chlazení baterií v elektrických vozidlech. Dobře to ilustruje, jak může jedna inovace inspirovat a vést k dalším zajímavým myšlenkám a nápadům,“ říká Michaela Čiháková z technologické společnosti 3M.
 
Využití pro 3M Novec
 
Čištění
Při čištění součástek vyvstává spoustu požadavků na celý proces. V potaz se berou kromě samotného výkonu také provozní náklady, zejména doba čištění, dopady na životní prostředí a bezpečnost práce. Kapaliny 3M Novec v sobě spojují všechny tyto aspekty. Využívají se v řadě aplikací ručního čištění nebo čištění ponořením do kapaliny, odmašťování parou nebo čištění nástřikem, odstraní široké spektrum nečistot od otisků prstů a prachových částic až po pájecí pastu. Lze je použít na většinu kovů, plastů a elastomerů používaných ve výrobě elektroniky, jsou vhodné pro použití při výrobě optických zařízení z materiálů jako polykarbonát a PMMA, ale třeba i ve zdravotnictví. Díky svým viskózním vlastnostem umožňují proniknutí do malých prostorů a dutinek v mikrosoučástkách a zároveň rychle vyschnou, takže nezůstávají zachycené uvnitř. Na rozdíl od čištění vodou se kapaliny 3M Novec výborně hodí k čištění katetrů, mikrojehel či ortopedických implantátů. 
 
Chlazení
Nehořlavost, dostatečná jímavost tepla, nízké body varu a nulová pravděpodobnost koroze. Nejen díky těmto vlastnostem se kapaliny 3M Novec uplatňují při výrobě polovodičů, nanášení vrstev fotolitografie a nanášení nanovrstev při výrobě monokrystalů a integrovaných obvodů. Pro jednookruhové i dvouokruhové chladicí systémy chlazení elektroniky nebo počítačů a serverových stanic nabízí 3M škálu těchto termoregulačních elektricky izolačních kapalin a technickou podporu k výběru správného typu pro konkrétní podmínky.
 
Povrchová ochrana
Kapaliny 3M Novec se využívají také pro povrchovou úpravu elektroniky jako alternativa k tradičnímu lakování DPS, představují tak snadno aplikovatelnou a rychleschnoucí povrchovou ochranu desek plošných spojů, displejů a dalších elektronických součástek. Aplikace je jednoduchá - 3M Novec lze nanést nástřikem, štětcem, stříkačkou či ponořením. Po rychlém uschnutí se vytvoří čirý ochranný film o tloušťce cca 1 mikron, který zvládne ochránit povrch před vlhkostí.
 
Hašení
Mezi standartní vlastnosti stabilních hasicích zařízení patří okamžitá distribuce hasiva do prostoru v řádu desítek sekund, možnost uhasit požár na obtížně přístupných místech a nulové poškození hašených předmětů. Kromě nich k největším přednostem kapaliny 3M Novec patří navíc bezpečnost a skladnost. Není totiž distribuována ve stlačeném stavu, protože v klidovém stavu je hasivo kapalinou, a je tak mnohem bezpečnější než alternativní prostředky v tlakových nádobách, u kterých hrozí riziko výbuchu. Hasivo nepoškodí majetek ani v případě falešného poplachu, a rovněž hašení v přítomnosti lidí nevytváří potenciálně nebezpečné podmínky pro jejich zdraví.
 
  • Speciální chladicí kapalina pro nejrychlejší elektromobil
  • Speciální chladicí kapalina pro nejrychlejší elektromobil
  • Speciální chladicí kapalina pro nejrychlejší elektromobil
  • Speciální chladicí kapalina pro nejrychlejší elektromobil
  • Speciální chladicí kapalina pro nejrychlejší elektromobil
  • Speciální chladicí kapalina pro nejrychlejší elektromobil