roste zájem o tankování za plošné ceny | Autoservis | autoweek.cz

Roste zájem o tankování za plošné ceny

Roste zájem o tankování za plošné ceny

01.02.2018 | | Užitkové vozy

Koncept plošných cen pohonných hmot, původně určený jen velkým podnikům a dopravcům, se díky nákupní alianci Axigon stal před třemi lety dostupný i malým a středním firmám nebo živnostníkům. Letošní novinkou je rozšíření konceptu plošných cen i na čerpané AdBlue.
S tankovacími kartami, umožňujícími využití plošné ceny na palivo, lze tankovat v rámci vybrané sítě čerpacích stanic za jednotnou týdně vyhlašovanou cenu bez ohledu na lokalitu. Díky tomu není třeba řešit rozdíly v cenách pohonných hmot mezi jednotlivými regiony. Odběratel navíc eliminuje vyšší ceny na čerpacích stanicích u dálnic a hlavních silničních tahů.
 
„V tomto týdnu lze například tankovat naftu v celé síti Shell za jednotnou plošnou cenu 29,19 Kč/l, zatímco na čerpacích stanicích podél D1 stojí litr nafty mnohdy až 34,90 Kč. Pro držitele tankovací karty tak není rozhodující cena na stojanu čerpací stanice, ale v daném týdnu aktuální plošná cena, již lze okamžitě zjistit kupříkladu v mobilní aplikaci. Platí, že dlouhodobě je plošná cena nafty pod průměrem celé ČR,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která firmám poskytuje tankovací karty euroShell a EuroOil.
 
Využití tankovacích karet s plošnou cenou pro nákup paliva rok od roku roste. Zatímco dříve byl koncept jednotné vyhlašované ceny dostupný jen velkým podnikům s desítkami vozidel ve flotile, dnes může tuto službu využívat i malá firma nebo živnostník.
 
„Naše nákupní aliance totiž umožňuje sdruženým firmám získat silnou vyjednávací pozici vůči dodavatelům a dosáhnout tak na podmínky dříve dostupné jen velkým hráčům. V roce 2017 překročil odběr pohonných hmot prostřednictvím námi poskytovaných tankovacích karet 33 milionů litrů, což meziročně představuje téměř dvojnásobný růst. Vezmeme-li v úvahu totemové ceny paliva v roce 2017, pak firmy a podnikatelé díky plošným cenám u námi poskytovaných tankovacích karet vloni na pohonných hmotách ušetřili přes 70 milionů Kč,“ uvádí Damir Duraković.
 
Rostoucí obliba plošných cen nahrává jejich dalšímu rozšiřování. Začátkem loňského roku se českým firmám v rámci nákupní aliance Axigon otevřela možnost se stejnou tankovací kartou platit v režimu plošné ceny jak v České republice, tak i na Slovensku.
 
Od ledna 2018 lze využívat i plošnou cenu čerpaného AdBlue, jehož použití je nejen u užitkových vozů se vznětovým motorem stále častější. „Běžná stojanová cena čerpaného AdBlue v České republice je v současnosti až 18,90 Kč/l. S tankovacími kartami je nyní možné AdBlue čerpat za vyhlašovanou cenu 12,90 Kč/l,“ uvádí Damir Duraković.