spolupráce na vývoji obnovitelného benzinu | Aktuality | autoweek.cz

Spolupráce na vývoji obnovitelného benzinu

Spolupráce na vývoji obnovitelného benzinu

01.06.2021 | | Trendy

Bosch, Shell a Volkswagen vyvíjí obnovitelný benzin s o 20 % nižšími emisemi CO2. Benzin Blue Gasoline obsahuje až 33 % obnovitelných složek. Prodej benzinu Blue Gasoline se v průběhu roku plánuje i na běžných čerpacích stanicích.
Nabídka obnovitelných paliv se sníženým obsahem CO2 se rozšiřuje o Blue Gasoline. Po naftě R33 Blue Diesel společnosti Bosch, Shell a Volkswagen přicházejí s benzinem složeným z 33 % z obnovitelných složek. Zajišťuje tak snížení emisí CO2 nejméně o 20 % na kilometr jízdy od zdroje na kolo.
 
Společnost Shell rovněž kompenzuje zbývající emise CO2 z používání Blue Gasoline prostřednictvím certifikovaných kompenzačních opatření. V plánu je během roku zavést palivo na běžných čerpacích stanicích v Německu.
 
Nejvyšší standardy kvality a udržitelnosti paliva
Palivo Blue Gasoline splňuje normu EN 228/E10 a v základních parametrech, jako jsou stabilita skladování a frakční chování, je překračuje. Vysoce kvalitní aditiva rovněž zajišťují vysokou úroveň čistoty motoru a ochrany proti korozi. To znamená, že toto palivo lze nejen distribuovat prostřednictvím čerpacích stanic, ale také používat ve všech nových i stávajících vozidlech, která jsou schválena pro provoz s benzinem Super 95 E10.
 
Až 33 % podílů z obnovitelných zdrojů se skládá z nafty na bázi biopaliva nebo etanolu certifikovaného certifikačním systémem ISCC (International Sustainability and Carbon Certification). Bionafta se například získává z talového oleje, který je vedlejším produktem při výrobě buničiny pro výrobu papíru. Alternativně mohou jako výchozí materiály sloužit i další zbytky a odpadní materiály.
 
V závodech Bosch pouze paliva se sníženým obsahem CO2
Vyvinutý produkt byl intenzivně testován na zkušebních stolicích motorů a ve zkušebních vozidlech s trvale pozitivními výsledky. Společnost Bosch zavedla Blue Gasoline na svých firemních čerpacích stanicích v květnu 2021, nejprve v závodě ve Schwieberdingenu. Zavedení na podnikových čerpacích stanicích ve Feuerbachu a Hildesheimu je plánováno na rok 2021. Dodávky konvenčního benzinu Super 95 E10 pak budou postupně ukončeny.
 
Společnost Bosch již od konce roku 2018 nabízí ve svých firemních čerpacích stanicích naftu R33 Blue Diesel jako jediné dostupné palivo pro firemní automobily a interní zásobovací vozidla. R33 Blue Diesel je v Německu k dispozici již u osmi čerpacích stanic různých značek a další budou přibývat.
 
Obnovitelná paliva nejsou náhradou elektromobility
Pro společnost Bosch nejsou obnovitelná paliva, paliva se sníženým obsahem CO2 nebo CO2 neutrální paliva náhradou elektromobility, nýbrž jejím doplňkem. Tato paliva mají v zásadě smysl pro všechny druhy dopravy, ale zejména pro ty, pro které zatím neexistuje jasná a ekonomická cesta elektrifikace. Kromě lodí a letadel se jedná především o těžké dopravní prostředky a stávající vozidla, ale také o všechna vozidla se spalovacími motory nebo hybridním pohonem, která dnes jsou a přichází na silnice a v příštích desetiletích stále budou přibývat na silnicích po celém světě. Používáním Blue Diesel a Blue Gasoline, Bosch dokazuje, že nejen nová vozidla, ale i stávající vozový park může přispět ke snížení emisí CO2 v odvětví dopravy, a tím i k dosažení cílů v oblasti klimatu.