spolupráce při zavádění nových modelů značky škoda na čínský trh | Aktuality | autoweek.cz

Spolupráce při zavádění nových modelů značky Škoda na čínský trh

Spolupráce při zavádění nových modelů značky Škoda na čínský trh

26.08.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Auto se se zástupci společností SAIC Motor a SAIC Volkswagen dohodla na prohloubení spolupráce při zavádění nových modelů. Závazně se počítá se derivátem nového vozu Škoda Kodiaq, s novým vozem kategorie Crossover Utility Vehicle (CUV) a s vozy s alternativními pohony.
Sídlo společnosti Škoda Auto v Mladé Boleslavi navštívili představitelé vlády Šanghaje, společnosti SAIC Motor a společného podniku SAIC Volkswagen. Při návštěvě se zástupci společnosti Škoda Auto a čínská delegace dohodli na rozsáhlé spolupráci při zavádění nových modelů na čínský trh.
 
V Mladé Boleslavi přivítal hosty a obchodní partnery předseda představenstva společnosti Škoda Auto Bernhard Maier. Členy delegace města Šanghaje byli mimo jiné Jung Jing (náměstek stranického tajemníka města Šanghaj), Ču-pching Čao (ředitel odboru personalistiky a sociálního zabezpečení) a Ťing-lej Wu (ředitel městské komise pro zdravotnictví a plánování rodičovství). Za největší čínskou automobilku SAIC Motor se zúčastnil její prezident Čchen Chung. Společný podnik SAIC Volkswagen zastupovali jeho prezident Čchen Sien-čang a stranický tajemník a předseda odborů Čang Č'-jung.
 
Nové modely pro čínský trh
Pro společnosti Škoda Auto a SAIC Volkswagen má spolupráce velký význam v rámci Strategie 2025. Čína bude centrem avizované SUV-ofenzívy značky, která vstoupí do další fáze zahájením prodeje modelu Škoda Kodiaq v prvním pololetí roku 2017. Už se připravuje i další aktér SUV-ofenzívy, speciální karosářská varianta modelu Škoda Kodiaq exkluzivně vyvinutá pro čínský trh. Škoda kromě toho pro Čínu plánuje také vývoj nového vozu kategorie Crossover Utility Vehicle (CUV). Obě delegace také dohodly rozsáhlou spolupráci při zavádění vozů s alternativním pohonem.
 
V březnu tohoto roku podepsaly společnosti Volkswagen AG, SAIC Motor a Škoda Auto za přítomnosti čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a českého prezidenta Miloše Zemana memorandum, které v nejbližších pěti letech počítá s investicemi v přepočtené výši zhruba dvou miliard eur do rozšiřování modelové palety značky Škoda. Škoda Auto navíc získala i kapitálovou účast na společném podniku SAIC Volkswagen Automotive.
 
Historie působení značky Škoda v Číně
Škoda patří k evropským průkopníkům na čínském automobilovém trhu. Již v roce 1936 zde provozovala značka pět zastoupení. V polovině roku 2007 zahájila Škoda Auto výrobu vozů v Číně s modelem Škoda Octavia. O rok později začala v An-tchingu v metropolitním regionu Šanghaj lokální výroba vozu Škoda Fabia ve spolupráci s SAIC Volkswagen Automotive.

Od roku 2007 zvýšila Škoda své roční dodávky zákazníkům v Číně z 27 300 vozů na 281 700 vozů v roce 2015. To v současné době představuje zhruba čtvrtinu celkového odbytu značky. Od roku 2010 je Čína nejdůležitějším trhem značky Škoda. V roce 2012 česká automobilka na čínském trhu nabízela tři modelové řady. Dnes si zákazníci mohou vybírat ze šesti různých modelů.
 
V červnu 2013 sjel z linky miliontý vůz značky Škoda, vyrobený v Číně, Aktuálně se vozy se značkou Škoda vyrábějí také v čínských závodech společnosti SAIC Volkswagen v Nan-ťing, I-čeng a Ning-po. Dosud se v Číně prodalo více než 1,8 milionu vozů se značkou Škoda. Svou účastí na společném podniku SAIC Volkswagen posiluje Škoda ještě více svou pozice v Číně.