spolupráce škoda auto a všb - tu ostrava | Aktuality | autoweek.cz

Spolupráce Škoda Auto a VŠB - TU Ostrava

Spolupráce Škoda Auto a VŠB - TU Ostrava

19.11.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Auto a VŠB - Technická univerzita Ostrava spolupracují na projektu pro automatickou jízdu v konvoji „Follow the Vehicle“. Vozy Škoda Superb iV slouží k testování jízdy v konvoji v areálu univerzitního kampusu.
Škoda Auto a VŠB - Technická univerzita Ostrava spolupracují na koncepci nových asistenčních systémů v rámci společného projektu „Follow the Vehicle“. Princip této technologie spočívá v tom, že vůz jedoucí samostatně bez řidiče je ovládán řidičem ve voze před ním. Ve vývoji a testování technologie pomáhají dva vozy Škoda Superb iV, které se v současnosti podrobují jízdním zkouškám v uzavřeném areálu univerzitního kampusu.
 
Myšlenka „Follow the Vehicle“ se řídí jednoduchým principem: dvě auta, jeden řidič. Nadřízený vůz řízený člověkem určuje všechny relevantní parametry, jako jsou rychlost, směr jízdy, jízdní dráhu či cílovou destinaci. Mnohá data týkající se pohybů volantu, akcelerace a brzdění získává podřízený vůz bezdrátovým přenosem z vozu vpředu. Druhý vůz jede za prvním vozem ve vzdálenosti až 10 m.
 
Před zahájením jízdy se oba vozy identifikují prostřednictvím digitálního kódu. Testovací vozy, dva vozy Škoda Superb iV, jsou vybaveny hardwarovým a softwarovým rozhraním i vysoce moderními technologiemi založenými na technologii smart cities a inteligentních dopravních systémech. Testovací vozy sledují dopravní infrastrukturu a komunikují přes Car-to-X. Výměna dat probíhá prostřednictvím standardu pro automobilovou komunikaci ETSI ITS-G5 a mobilních sítí 4G/LTE a 5G.
 
K rozeznávání obrazu a identifikaci trojrozměrných objektů v okolí vozy Škoda Superb iV využívají senzory, které jsou dodatečně vybaveny kamerovým systémem, speciálními senzory, radarovými systémy a komunikační jednotkou. Zkušební vozy „Follow the Vehicle“ tak čtou celou řadu různých údajů, například aktuální polohu vozidla a parametry související s řízením. Systémy také sledují okolí vozu a aktuální provoz v reálném čase.
 
Nová koncepce asistenčních systémů „Follow the Vehicle“ slibuje široké spektrum možností budoucího využití - od autopůjčoven přes správce flotil až po poskytovatele služeb převozů automobilů.
 
Škoda Auto pokračuje v intenzivním zapojení do odborného a technického vzdělávání v České republice, což je patrné i ze spolupráce s VŠB - Technickou univerzitou Ostrava. Studenti programů Automobilové elektronické systémy a Informatika jsou do tohoto projektu úzce zapojeni. U největšího zaměstnavatele v České republice získávají cenné praktické zkušenosti a navazují důležité kontakty s odborníky ze Škoda Auto.

  • Spolupráce Škoda Auto a VŠB - TU Ostrava
  • Spolupráce Škoda Auto a VŠB - TU Ostrava
  • Spolupráce Škoda Auto a VŠB - TU Ostrava
  • Spolupráce Škoda Auto a VŠB - TU Ostrava
  • Spolupráce Škoda Auto a VŠB - TU Ostrava