startuje jubilejní ročník e.on energy globe | Aktuality | autoweek.cz

Startuje jubilejní ročník E.on Energy Globe

Startuje jubilejní ročník E.on Energy Globe

28.02.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Od 1. března startuje už desátý ročník E.on Energy Globe, která ocení projekty šetřící energii a přírodu. Své projekty mohou firmy, obce, školy i jednotlivci přihlašovat až do 30. dubna 2018.
Absolutní vítěz letošního ročníku postoupí do mezinárodního kola, kde se jeho projekt utká se zástupci z více než 170 zemí z celého světa v rámci Energy Globe Award. Jde o nejvýznamnější světové ocenění v oblasti ochrany životního prostředí udělované už od roku 1999.
 
Za celosvětovou soutěží stojí tým rakouských organizátorů v čele s průkopníkem myšlenky na oceňování projektů z oblasti životního prostředí Wolfgangem Neumannem. Ten byl před deseti lety i u zrodu české odnože soutěže a pomáhal s uspořádáním prvního ročníku.
 
Účastníci mohou své projekty hlásit do jedné ze šesti kategorií: Obec, Kutil, Firma, Mládež, Stavba nebo Nápad. Zatímco v prvních pěti kategoriích je potřeba představit konkrétní realizaci, sekce Nápad oceňuje i dobré myšlenky či prototypy. V minulosti v ní uspěla třeba mikroelektrárna Wave na biomasu, jež díky soutěži získala finanční dotaci na další fázi testování a zdokonalování.
 
Z přihlášených projektů odborná porota v každé kategorii vybere dva nejlepší, které pak budou bojovat o hlasy široké veřejnosti. V porotě zasedají zástupci Akademie věd nebo Karlovy univerzity v Praze. Veřejné hlasování začne v červenci 2018. Probíhat bude online na oficiálním webu soutěže www.energyglobe.cz. Svůj hlas a přízeň konkrétnímu projektu zde může vyjádřit každý zletilý nadšenec ekologických řešení.
 
Zatím největšího úspěchu na mezinárodní scéně dosáhl vítěz z roku 2013 Jiří Marián a jeho projekt snížení energetické náročnosti hotelu a vinařství Galant, který se dostal až do celosvětového finále. Unikátnost řešení spočívala v tom, že dokázal mimo jiné využít energii z odpadních vod, skleníkové plyny nebo přebytky tepla, jež vznikají při kvašení vína.
 
Více informací o soutěži a možnost přihlášení svého projektu najdete na webu www.energyglobe.cz.