streetscooter na český trh | Aktuality | autoweek.cz

StreetScooter na český trh

StreetScooter na český trh

04.09.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Společnost CV Tech uvedla na český trh unikátní dodávkový automobil s elektrickým pohonem StreetScooter, na jehož vzniku se podílel i německá pošta.
Společnost CV Tech, založená v roce 2008, se specializuje na dodávky speciální komunální techniky. Tato česká firma působí především na německém trhu a ve Skandinávii. Díky tomu byla v roce 2016 oslovena, aby navrhla komunální nástavby pro vozidlo StreetScooter. Na základě této spolupráce se od letošního roku společnost CV Tech stala zástupcem společnosti Streetscooter GmbH na českém trhu.
 
Vznik StreetScooteru
Speciální dodávkové vozidlo s elektrickým pohonem zaměřené především pro poštovní služby StreetScooter bylo vyvinuto ve spolupráci technické university RWTH v Cáchách s několika partnery včetně německé pošty. V roce 2010 pracovníci university založili společnost Streetscooter GmbH. V roce 2011 s nimi navázala kontakt německá pošta hledající levnou jednoduchou dodávku na elektrický pohon. První prototyp vyjel v listopadu 2011 a v srpnu 2013 byl na základě zkoušek homologován organizací DEKRA. V roce 2014 se DHL Deutsche Post stala stoprocentním vlastníkem společnosti Streetscooter.
 
StreetScootery se vyrábějí ve dvou provozech v Cáchách. V roce 2016 vyjelo 6500 vozidel a letos, kdy začaly i dodávky zákazníkům mimo německou poštu, se předpokládá výroba okolo 20 000 vozů.  V roce 2018 by to po uvedení do provozu třetí výrobní linky mělo být až 30 000 vozidel. Ještě letos by mělo být dodáno i první vozidlo StreetScooter XL, velká dodávka s elektrickým pohonem vyvinutá a vyráběná s automobilkou Ford na bázi vozu Transit.
 
Unikátní auto pro poštovní služby
Vozidlo StreetScooter Work je jediným užitkovým automobilem vyvinutým cíleně jako elektromobil s důrazem na ergonomii a hospodárnost ve službách pošty při rozvážce ve městech. StreetScooter byl vyvinut s plánovanou životností 16 let při šestidenním pracovním týdnu s provozem 10 hodin denně. Životnost akumulátorů by měla zaručit 80 % kapacity po pěti letech provozu.
 
Li-Ion akumulátor vozidla má kapacitu 20 kWh. To postačuje na minimální dojezd v městském provozu 80 km, což zdaleka přesahuje potřeby poštovních vozidel. Dobíjet ji lze z běžné zásuvky 230 V s jištěním 16 A. Na 80 % nabíjení trvá 4,5 hodiny, na 100 % 7 hodin. CV tech zájemcům nabízí i jednoduché nabíjecí stanice s jištěním 16 A pro jedno nebo dvě vozidla. Samozřejmě lze využívat i rychlodobíjecí systémy, pokud jsou k dispozici.
 
Dvě verze
StreetScooter Work je užitkové vozidlo kategorie N1, které se dodává ve třech podobách - základní je samozřejmě skříňová dodávka, ale získat lze i podvozek s kabinou Pure pro instalaci nástaveb nebo valník - Pickup. Přední kola pohání přes jednorychlostní převodovku s diferenciálem trakční synchronní elektromotor o stálém výkonu 38 kW a špičkovém výkonu 48 kW. Pohonné ústrojí dodává společnost Bosch.
 
Pohotovostní hmotnost vozidla s nákladovým prostorem o obejmu 4,1 m3 je 1440 kg a užitečná hmotnost 740 kg. Nakládání je velmi pohodlné, protože nákladový prostor je přístupný z obou stran přes posuvné dveře a zezadu přes výklopné víko.
 
Ve verzi s prodlouženou skříní Work L Box s objemem 7,55 m3 je pohotovostní hmotnost 1640 kg a užitková 960 kg. Pro dosažení stejného dojezdu 80 km je ve voze akumulátor s kapacitou 30 kWh, což znamená prodloužení doby dobíjení na 8 hodin pro 80 % a 10 hodin na 100 %.
 
Nabídka pro český trh
Společnost CV Tech nabízí StreetScooter za základní cenu 820 000 km bez DPH s dodací lhůtou do měsíce. CV Tech zajišťuje i potřebný servis. Požadavky na údržbu jsou minimální. Ani brzdový systém není vzhledem k využívání rekuperace tolik namáhán jako u běžných dodávek.
 
Cílem CV Tech je samozřejmě nabídnout tato vozidla České poště, která plánuje do dvou let si pořídit až 2000 vozidel s elektrickým pohonem.
 
Společnost CV Tech nyní pracuje na návrhu nástavby pro svoz komunálního odpadu s využitím podvozku StreetScooteru.
  • StreetScooter na český trh
  • StreetScooter na český trh
  • StreetScooter na český trh
  • StreetScooter na český trh
  • StreetScooter na český trh
  • StreetScooter na český trh
  • StreetScooter na český trh
  • StreetScooter na český trh
  • StreetScooter na český trh