studie škoda vision iv - zatím jen na skicách | Aktuality | autoweek.cz

Studie Škoda Vision iV - zatím jen na skicách

Studie Škoda Vision iV - zatím jen na skicách

12.02.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda prostřednictvím studie Vision iV nabídne konkrétní pohled na elektrickou budoucnost značky. Do konce roku 2022 značka Škoda představí nejméně 10 elektrifikovaných modelů. Do alternativních pohonů a nových služeb, souvisejících s novou mobilitou, investuje dvě miliardy eur.
Prostřednictvím studie plně elektricky poháněného kupé Vision iV značka Škoda na autosalonu v Ženevě (5. až 17. března) představí svůj další krok směrem k elektromobilitě. Základem vystaveného konceptu je modulární koncernová platforma pro elektromobily MEB, kterou budou používat i připravované nové modely s elektrickým pohonem značky Škoda.
 
Koncept crossoveru ve stylu čtyřdveřového kupé s dynamickými liniemi přináší nové designové prvky. Sportovně stylizovaný vůz na 22“ aerodynamicky optimalizovaných kolech nabourává tradiční představy o podobě elektromobilu. Vzhled vozu určují mohutně vyklenuté blatníky s výraznou plynulou linií střechy ve stylu karoserie kupé. Příď a záď spojuje charakteristická linie, která zvýrazňuje čisté plochy dveří bez klik. Moderní technologie reprezentují kamery nahrazující vnější zpětná zrcátka.
 
Přední část vozu zaujme novou interpretací typicky široké mřížky chladiče vozů značky Škoda s vertikálním žebrováním a krystalickou strukturou. Nápadná je horizontální světelná lišta, která v horní části mřížky spojuje světlomety. Ve spodní části dotvářejí sportovní vzhled velké otvory pro přívod vzduchu v předním spoileru. Na zádi je aerodynamický spoiler a krystalická LED koncová světla.
 
Jaký prvek z designu Vision iV bude typický pro elektrické vozy Škoda? Odpovídá šéfdesignér značky Škoda Oliver Stefani: „Přední široká světelná lišta je zcela novým prvkem, který bude společný všem elektromobilům Škoda. Studie Vision iV díky ní dostala velice moderní tvář a působí silným a sebevědomým dojmem. Na zádi najdeme krystalická LED světla, která vytvářejí novou podobu pro značku Škoda typického tvaru v podobě písmene C. Nápis Škoda na pátých dveřích je složen z červeně podsvícených písmen. Celek dotváří světelná lišta přes celou šíři mohutného difuzoru.“
 
Rok 2019 představuje pro značku Škoda vstup do éry elektromobility, protože na trh uvede model Superb PHEV s plug-in hybridním pohonem a Citigo s čistě elektrickým pohonem s akumulátory. V roce 2020 budou následovat první sériové elektricky poháněné vozy na bázi platformy MEB. V následujících čtyřech letech bude Škoda investovat dvě miliardy eur do alternativních pohonů a do nových služeb, souvisejících s mobilitou. Do konce roku 2022 představí více než deset elektrifikovaných modelů.
 
  • Studie Škoda Vision iV - zatím jen na skicách
  • Studie Škoda Vision iV - zatím jen na skicách
  • Studie Škoda Vision iV - zatím jen na skicách