subaru wrx sti final edition - loučení s evropou | Aktuality | autoweek.cz

Subaru WRX STI Final Edition - loučení s Evropou

Subaru WRX STI Final Edition - loučení s Evropou

19.03.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Stylové rozloučení v ČR formou speciální 15 kusovou edice s exteriérovými i interiérovými doplňky. Prodejci současně přijímají poslední objednávky na skladové vozy.
Subaru z evropských trhů stahuje legendární model, který zde japonské značce pomáhal vybudovat si výjimečné postavení. Současná generace Subaru WRX STI v Evropě končí. Jako stylové rozloučení bude k dispozici speciální provedení Final Edition. Jeho počet je však omezen pouze na 15 vozů pro celou Českou republiku, přičemž průměrný roční prodej tohoto vozu se pohyboval kolem 60 vozů.
 
Vizuálně se WRX STI Final Edition vrací ke kořenům. K dispozici je s modrým lakem WR Blue v kombinaci se zlatými 19“ koly jako slavné soutěžní vozy připravované firmou Prodrive, s nimiž vítězily soutěžní legendy Colin McRae, Richard Burns a další. Třmeny brzd Brembo mají tovární stříbrné lakování a unikátní je také mřížka chladiče s originální STI barvou Cherry Red. Zvenku jsou zřetelné přední, boční i zadní spoilery a orámování koncovek výfuku. V interiéru je volant s Alcantarou, který měla i speciální edice S208 určená jen pro japonský trh, a doplňky v červené barvě Cherry Red.
 
WRX STI Final Edition se bude vyrábět pouze v květnu. Dodávka vozů do ČR se očekává nejpozději v srpnu 2018. Počítá se s jediným kusem pro každého prodejce Subaru v České republice. Celkem bude k dispozici 15 kusů s doporučenou cenou 1 380 000 Kč. Souběžně s prodejem Final Edition budou u dealerů značky stále k dispozici i standardní vozy modelového roku 2018, které si dealeři objednali do doprodeje.
 
Postupný doprodej Subaru WRX STI je důsledkem příchodu nových emisních norem v Evropské unii. Navzdory oblibě tohoto vozu mezi motoristickými novináři je jeho prodej příliš malý. Obchodně nemá smysl složitě homologovat nový motor plnící nový emisní standard.
 
Subaru WRX STI vychází z modelové řady Impreza. Té se od roku 1992 prodalo 3,5 milionu kusů. Jenže v Evropě to bylo jen 250 000 vozů, přičemž za celý rok 2017 to bylo jen 1034 vozů z celkového počtu 35 506 aut značky Subaru. Subaru dnes prodává především crossovery Forester a XV.
 
Subaru WRX STI má samozřejmě vpředu podélně uložený motor boxer pohánějící všechna kola s elektronicky řízeným mezinápravovým diferenciálem Multi DCCD. Přeplňovaný čtyřválec 2,5 l má výkon 221 kW (300 k) a točivý moment 407 N.m. Převodovka je šestirychlostní přímo řazená. Vůz s provozní hmotností 1607 kg dosahuje zrychlení z 0 na 100 km/h za 5,2 s a největší rychlost 255 km/h.

  • Subaru WRX STI Final Edition - loučení s Evropou
  • Subaru WRX STI Final Edition - loučení s Evropou
  • Subaru WRX STI Final Edition - loučení s Evropou
  • Subaru WRX STI Final Edition - loučení s Evropou