superauto od aston martinu a red bull racingu | Aktuality | autoweek.cz

Superauto od Aston Martinu a Red Bull Racingu

Superauto od Aston Martinu a Red Bull Racingu

06.07.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Automobilka Aston Martin a tým formule 1 Red Bull Racing společně představily koncept superauta AM-RB 001, které by mělo nabídnout až 735 kW (1000 k) z motoru V12. V sériové podobě má přijít do prodeje v roce 2019.
Podle generálního ředitele Aston Martinu Andyho Palmera bude výroba dvoumístného vozu s kódovým označením AM-RB 001 omezena na 99 až 150 kusů. Podle Palmera už automobilka obdržela na vůz 370 předběžných objednávek na vůz s technikou formule 1, jehož cena se odhaduje na 4,3 milionu eur.
 
Při představení vozu v továrně společnosti Aston Martin v Gaydonu ve střední Anglii (fotografie vozu jsou z montážní haly Red Bull Racingu v Milton Keynesu) Palmer také řekl, že auto je dokladem nového startu dosud ztrátové značky: „Je to jasný signál automobilovému průmyslu i zákazníkům, že transformace se stala skutečností.“
 
Technický ředitel a šéfkonstruktér Red Bull Racingu Adrian Newey potvrdil, že sériová podoba vozu AM-RN 001 bude mít výkonové parametry vozů nejvyšší kategorie startujících v Le Mans. Newey uvedl, že se rozhodl nepoužít hybridní systém pohonu jako McLaren u P1 nebo Ferrari pro model LeFerrari, protože chtěl udržet hmotnost vozu pod hranicí 1000 kg. Místo toho bude vůz poháněn nepřeplňovaným motorem V12 dodaným Aston Martinem. Vzhledem k Neweyovu prohlášení, že cílem pro vůz vyrobený z uhlíkových kompozitů je dosažení poměru výkonu a hmotnosti 1 k na 1 kg bude mít motor výkon blížící se hranici 1000 k (735 kW).
 
Génius aerodynamiky Newey zdůraznil, že automobil bude díky aerodynamicky optimalizovanému tvaru a propracovanému podvozku generovat takový přítlak, že bude dosahovat dosud nepředstavitelnou rychlost při jízdě zatáčkách.
 
Namísto stavby vlastních vozů, po vzoru McLaren Automotive a Ferrari, spojil Red Bull Racing své síly při stavbě vlastních automobilů určených pro běžný provoz, s automobilkou Aston Martin, která je jedním z jeho sponzorů ve F1. Ta vůz podle konstrukce Red Bull Racingu vyvíjí a bude vyrábět ve své továrně v Gaydon, kde automobilka nedávno začala s výrobou nového kupé DB11.
 
O plánu na vývoj vozu bylo rozhodnuto v lednu. V březnu Aston Martin a Red Bull Racing podepsaly dohodu o společné výrobě. Prototypy budou připraveny k testům koncem příštího roku. První z malých sérií by měla být vyrobena v roce 2018.
  • Superauto od Aston Martinu a Red Bull Racingu
  • Superauto od Aston Martinu a Red Bull Racingu
  • Superauto od Aston Martinu a Red Bull Racingu
  • Superauto od Aston Martinu a Red Bull Racingu
  • Superauto od Aston Martinu a Red Bull Racingu