superby budou z turecka? | Aktuality | autoweek.cz

Superby budou z Turecka?

Superby budou z Turecka?

27.09.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Blíží se rozhodnutí o místě možného multibrandového závodu VW. Mělo by padnout do dvou týdnů, nicméně vše nasvědčuje tomu, že bude v Turecku.
Volkswagen plánuje v brzké době oznámit své rozhodnutí o místě pro výstavbu nového výrobního závodu. V závodě s roční produkcí 300 000 vozů se má vyrábět mimo jiné nová generace Volkswagenu Passat a spolu s ní i nová Škoda Superb. Podle posledních informací by měl být v Turecku. V posledních měsících se původně zdálo, že nový závod bude v Bulharsku, když už před časem vypadly ze hry nabídky ze Srbska a Rumunska.
 
„Jsme už ve finální fázi jednání o nové továrně. V současné době se projednávají poslední detaily smlouvy s Tureckem. Očekáváme, že k dohodě jednání s tureckou vládou dospějeme v následujících dvou týdnech, možná i dříve,“ uvedl v Berlíně člen představenstva značky Volkswagen s odpovědností za výrobu Andreas Tostmann.
 
Nová továrna by měla být postavena v Manise poblíž Izmiru v západní Anatolii na pobřeží Egejského moře. Podle informací agentury Reuters má továrna stát více než 1 miliardu eur a zaměstnat by měla asi 4000 lidí. Výstavba by měla začít na konci roku 2020 se zahájením výroby v roce 2022.
 
Volba Turecka je vzhledem k politické a ekonomické nestabilitě překvapující. Domácí trh v zemi vzhledem k vysokým daním, které omezují většinu kupujících a nutí místní výrobce k používání menších motorů, funguje špatně, nicméně automobilové společnosti, nejen VW, zde zvažují další investice. Turecko se snaží najít řešení problémů společnosti VW na místním trhu aniž by znevýhodnilo ty značky, které již v zemi vyrábějí ve spojení s místními společnostmi.
 
Dohoda s Tureckem může být politicky kontroverzní vzhledem k tomu, co Evropská unie považuje za omezování svobody projevu a shromažďovacího práva pod vládou prezidenta Erdogana. Argumentem VW je to, že Turecko je kandidátem na členství v EU. Jenže Turecko se o vstup do EU uchází už od roku 1959 a asociační dohodu má od roku 1963! O členství v EU Turecko požádalo roku 1987 a vstupní rozhovory byly zahájeny v roce 2005.