suv bentley vyjede z crewe | Aktuality | autoweek.cz

SUV Bentley vyjede z Crewe

SUV Bentley vyjede z Crewe

23.08.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Bentley investuje 800 milionů liber do úprav továrny v Crewe kvůli výrobě nového SUV, které se pravděpodobně bude jmenovat Falcon.

Britský výrobce luxusních značek Bentley Motors, patřící Volkswagenu, má v plánu do roku 2016 investovat asi 800 milionů liber do své továrny v Crewe aby zde mohlo začít vyrábět nové SUV ale i další modely.

Rozhodnutí vyrábět nové SUV v Crewe je zcela logické, protože nikde jinde by nebylo možné dosáhnout srovnatelnou kvalitu výroby především interiéru vozu, protože ruční zpracování dřeva a kůži je v tomto závodě na nejvyšší úrovni na světě. Současně je ale pravděpodobné, že základní komponenty podvozku se budou dovážet z Bratislavy, kde se vyrábějí vozy Volkswagen Touareg, Audi Q7 a komponenty pro montáž Porsche Cayenne, s nimiž bude připravovaný Bentley sdílet základní konstrukční prvky.

Britský ministerský předseda David Cameron řekl, že investice ve výši 800 milionů liber a vytvoření 1000 nových pracovních míst u Bentley významně posílí ekonomiku země. „Jedním ze sektorů, jenž se žene vpřed v globálním závodě, je náš prosperující automobilový průmysl,“ řekl Cameron. „Každých 20 sekund sjede z výrobní linky někde v Británii jeden automobil. Proto jsme spustili vládní strategii pro podporu automobilového průmyslu, která by měla napomoci pokračování tohoto úspěchu v následujících letech.“

Nové SUV představuje čtvrtou modelovou řadu značky Bentley. Připojí se k exkluzivnímu modelu Mulsanne a stane se nejluxusnějším a nejvýkonnějším modelem svého druhu na trhu. Bentley má dále ve výrobním programu sportovní řadu Continental a rychlý sedan Flying Spur.

Na základě podoby konceptu EXP9 F, vystaveného před dvěma roky, lze předpokládat, že vůz s pravděpodobným jménem Falcon bude mít rozvor náprav 3080 mm a bude jej pohánět zážehový motor W12 6,0 l biturbo o výkonu 460 kW (625 k) s točivým momentem 660 N.m, vyráběný v Crewe pro modely Continental ve verzích Speed a sedan Flying Spur. V nabídce by měl být i zážehový V8 4,0 l o 368 kW (500 k) ze základních verzí modelu Continental a zřejmě i turbodiesel V12 6,0 l rovněž o 368 kW známý z Audi Q7. Britská automobilka uvádí, že nové SUV možná bude vybaveno dobíjecí hybridní technologií zahrnující kromě nádrže paliva dobíjecí akumulátor, jenž by měl poskytovat lepší efektivitu provozu.

Bentley k základní informaci připojil skicu výrazně se lišící od konceptu EXP9 F, který před dvěma roky vyvolal velmi rozpačité reakce na straně médií, ale na druhé straně byl velmi pozitivně hodnocen v okruzích potenciálních zákazníků. Právě tyto pozitivní reakce vedly k definitivnímu rozhodnutí zařadit SUV do výrobního programu značky.  Jisté je, že nové SUV bude určitě důstojným nositelem jména Bentley, a to nejen uvnitř, o čemž nikdo nepochybuje, ale i navenek.

Nové SUV, jenž se má do prodeje dostat v roce 2016, by mělo Bentleyi do roku 2018 pomoci téměř zdvojnásobit prodej na 15 000 vozů.

Nový model bude zaměřen na rozvíjející se trhy včetně Číny, Ruska a Středního východu, které nejvíce přispívají k růstu společnosti.

  • SUV Bentley vyjede z Crewe
  • SUV Bentley vyjede z Crewe
  • SUV Bentley vyjede z Crewe
  • SUV Bentley vyjede z Crewe
  • SUV Bentley vyjede z Crewe