suv od rolls-royce bude opravdu obrovské | Aktuality | autoweek.cz

SUV od Rolls-Royce bude opravdu obrovské

SUV od Rolls-Royce bude opravdu obrovské

05.12.2016 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Ať se to komu líbí nebo ne, Rolls-Royce pracuje na pohonu všech kol pro SUV vhodné do každého terénu. Testování projektu nazvaného Cullinan bylo zahájeno s šasi vycházejícím z Phantomu a krabicovými tvary zakamuflované karoserie.
Ačkoli zkoušený prototyp pokrývá černobílý kamuflážní nátěr, jedna věc je už na první pohled na vozidlo z projektu Cullinan jasně patrná: bude nepochybně obrovské.  Rovný nos a plochá maska chladiče jsou kombinovány s  rovnými bočními stěnami, aby vytvořily obrovitý vůz krabicovitých tvarů. Ale pozor - můžeme si být jistí, že Rolls-Royce klame nejen rozvířenými černobílými kombinacemi, vytvářejícími kamufláž na povrchu. Jisté je, že také hranaté tvary karoserie jsou úmyslně matoucí.
 
V rámci projektu Cullinan se vyvíjí první Rolls-Royce s pohonem všech kol. Automobilový svět už se smířil s tím, že Bentley vyrábí luxusní SUV Bentayga a zájem o toto vozidlo je mezi kupujícími velký. U Rollse ale chtějí jít mnohem dál. Nechtějí, aby je někdo obviňoval, že jejich auto je odvozeno z vozu jiné značky (jako v případě Bentaygy a Audi Q7). Vůz, který vzejde z projektu Cullinan, musí být po všech stránkách originální Rolls-Royce, a proto také musí po všech stránkách převyšovat vše ostatní, co je na trhu.
 
Vyvíjený vůz používá zcela novou nosnou strukturu z hliníkových slitin, bude mít zcela nový systém pohonu všech kol a k tomu pérování vyvinuté k tomu, aby garantovalo maximální luxus na silnici i v terénu, protože nový vůz musí projet všude.
 
Aby bylo dosaženo uvedených cílů, musí se prototypy otestovat v nejnevlídnějším prostředí na planetě. Odolnost vůči chladnému počasí se bude prověřovat na polárním kruhu. Poté se program přesune na Střední východ, aby se zjistilo, jak vydrží nehostinné, horké pouštní prostředí. Vzhledem k tomu, že Rolls-Royce je oblíbený mezi šejky a naftovými magnáty, jízdy v poušti se považují důležitou samozřejmost.
 
„Je vzrušující okamžik ve vývoji projektu Cullinan jak pro Rolls-Royce, tak pro patrony luxusu, kteří nás po celém světě následují. Poprvé propojit nový systém pohonu všech kol s novou „architekturou luxusu“ nás poprvé staví na cestu k vytvoření skutečně autentického Rolls-Royce, jenž, podobně jako jeho předchůdci, znovu nastaví standard, podle něhož bude posuzováno všechno ostatní luxusní zboží,“ řekl generální ředitel Rolls-Royce Torsten Müller-Ötvös.
 
Očekává se, že projekt Cullinan odstartuje v roce 2018, tedy zhruba ve stejnou dobu jako Lamborghini Urus. Může se ale vůz s pohonem všech kol skutečně poskytnout jízdní komfort hodný značky Rolls-Royce? Uvidíme.
  • SUV od Rolls-Royce bude opravdu obrovské
  • SUV od Rolls-Royce bude opravdu obrovské