suzuki celerio přijede z thajska | Aktuality | autoweek.cz

Suzuki Celerio přijede z Thajska

Suzuki Celerio přijede z Thajska

14.08.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Suzuki už brzy uvede na evropské trhy městské miniauto, které bude konkurovat autům jako je Škoda Citigo nebo trio z TPCA.

Automobilka Suzuki ve spolupráci se svým indickým partnerem Maruti své nové globální miniauto poprvé předvedla na autosalonu Auto Expo v Dillí. V Indii se už také tento pětidveřový hatchback vyrábí - jako první automobil z domácí produkce se samočinnou převodovkou.

 

V Evropě Suzuki předvedla Celerio poprvé na autosalonu v Ženevě a poté ještě v Lipsku s tím, že do prodeje přijde ve druhém pololetí letošního roku. Do Evropy se ovšem nebude vozit z Indie, ale z Thajska. Tam se už od května vyrábí v moderním závodě Rayong. Zatím jen pro domácí trh a oblast ASEAN. Po zaběhnutí výroby přijde na řadu produkce evropské specifikace.

 

Celerio má délku jen 3600 mm ale dlouhý rozvor náprav 2425 mm. Suzuki u tohoto vozu slibuje mimořádně snadné ovládání, nadstandardní vnitřní prostor a k tomu rekordní zavazadlový prostor o objemu 254 l (Škoda Citigo má 251 l, trio z TPCA nabízí jen 190 l) se šířkou vstupního otvoru 1020 mm. Na mimořádně hospodárném provozu se podílí i velmi lehká konstrukce.

 

Pro Evropu jej bude pohánět nově vyvinutý litrový tříválec K10C se dvojitým vstřikováním a minimalizovanými třecími ztrátami. Je doplněn systémem EASS (Engine Auto Stop Start). Suzuki pro tento motor upravilo systém EGR. Dvojice vačkových hřídelů je poháněna řetězem. Výkon je 50 kW při 6000/min a točivý moment 90 N.m při 3500/min. Se systémem EASS je spotřeba 3,6 l/100 km (tj. 85 g CO2/km).

 

Převodovka je pětirychlostní přímo řazená nebo zcela nová robotizovaná Auto Gear Shift ovládaná současně se spojkou nově vyvinutým a elektro-hydraulickým ovladačem Intelligent Shift Control Actuator.